Τζούντο: Το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Τσεχία

Από τη στιγμή που οι τρεις από τους τέσσερις μεταλλιούχους του Λονδίνου βγήκαν γρήγορα εκτός μάχης (Καιμπουλάεφ & Ναιντάν γύρος 32, Γκρολ γύρος 16), η πλάστιγγα του χρυσού μεταλλίου θα έγερνε είτε προς την πλευρά του αθλητή με την καλύτερη θέση στην Ολυμπιακή κατάταξη, είτε θα είχαμε κάποια μεγάλη έκπληξη. Το σενάριο τελικά που επικράτησε ήταν αυτό της έκπληξης.

Όχι βέβαια έκπληξη μεγατόνων, αλλά όταν το Νο3 κερδίζει το Νο1 το οποίο μάλιστα είχε βγάλει εκτός μάχης πολύ γρήγορα τον χρυσό Ολυμπιονίκη του Λονδίνου, τότε μιλάμε για έκπληξη μικρής κλίμακας που ακούει στο όνομα Λούκας Κρπάλεκ. Ο Τσέχος, στον τελικό της κατηγορίας των -100 κιλών νίκησε με Ippon τον Αζέρο Ελμάρ Γκασίμοφ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, το πρώτο για την Τσεχία στο Ολυμπιακό τουρνουά τζούντο του Ρίο.

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο «μοιράστηκαν» οι Σιρίλ Μαρέ από την Γαλλία και Ριουνοσούκε Χάγκα από την Ιαπωνία. Η πρώτη επτάδα της κατηγορίας των -100 κιλών: