Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Αρση βαρών: Ζιγιόνγκ Σι, ο Κινέζος που άλλαξε όνομα και πήρε χρυσό

Στις αρχές του 21ου αιώνα ένας μικρός Κινέζος, είχε δεν είχε κλείσει τα 11, ονειρευόταν να γίνει πρωταθλητής στην Αρση Βαρών. Το πραγματικό του όνομα δεν το γνωρίζει κανείς, αφού ο προπονητής του τον... ξαναβάφτισε, προς τιμήν του Παγκόσμιου Πρωταθλητή και Ολυμπιονίκη, Ζιγιόνγκ Σι!

Στις αρχές του 21ου αιώνα ένας μικρός Κινέζος, είχε δεν είχε κλείσει τα 11, ονειρευόταν να γίνει πρωταθλητής στην Αρση Βαρών. Το πραγματικό του όνομα δεν το γνωρίζει κανείς, αφού ο προπονητής του τον… ξαναβάφτισε, προς τιμήν του Παγκόσμιου Πρωταθλητή και Ολυμπιονίκη, Ζιγιόνγκ Σι!

Σήμερα, ο… νέος Ζιγιόνγκ Σι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην καηγορία 69κ. του Ολυμπιακού τουρνουά Αρσης Βαρών του Ρίο ντε Τζανέιρο κι αυτή είναι η μεγαλύτερη διάκριση στην καριέρα τού 23χρονου Κινέζου. Ο «ορίτζιναλ» Ζιγιόνγκ Σι είναι πλέον 36 ετών και μετέχει σε πρωταθλήματα βετεράνων, αλλά στο βιογραφικό του υπάρχουν αμέτρητες διακρίσεις και ανάμεσά τους ξεχωρίζει η πρώτη θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004!

«Οταν ήμουν παιδί ο προπονητής μου, αποφάσισε να μού δώσει αυτό το όνομα. Δεν γνώριζα καν για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας. Μεγαλώνοντας, έμαθα ποιος ήταν ο Ζιγιόνγκ Σι και φυσικά είμαι υπερήφανος που αργότερα τον συνάντησα» είπε ο Ολυμπιονίκης του Ρίο, που το 2004 ήταν μόλις 11 ετών καθώς έχει γεννηθεί τον Οκτώβριο του 1993. Ο «παλιός» Ζιγιόνγκ Σι είχε κερδίσει στην Αθήνα τα 62 κιλά, μια κατηγορία με πολύ έντονες αναμνήσεις, αφού μετείχε και ο Λεωνίδας Σαμπάνης.

Η πρώτη μεγάλη διάκριση για τον Ζιγιόνγκ το… νεότερο σημειώθηκε πριν από περίπου εννέα μήνες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Χιούστον. Οπως και σήμερα, έτσι και τότε, δεύτερος ήταν ο Τούρκος Ντανιγιάρ Ισμαγίλοφ.