Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Ποδηλασία: «Χρυσός» ο Βέλγος Άβερματ, 51ος ο Ταμουρίδης

Ο Βέλγος, Γκρεγκ βαν Άβερματ είναι ο «χρυσός» ολυμπιονίκης στο αγώνισμα της ποδηλασίας δρόμου, στο πλαίσιο της πρώτης ημέρας των Αγώνων του Ρίο. Η κούρσα των 235 χλμ. κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με τον Άβερματ να εκμεταλλεύεται την πτώση του Ιταλού, Βιτσέντσο Νιμπάλι, ο οποίος είχε την πρωτοπορία περίπου 11 χιλιόμετρα πριν το φινάλε. Την 51η θέση πήρε ο Ιωάννης Ταμουρίδης με χρόνο 6:30.05. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέβηκε 59 θέσεις σε σχέση με τον τερματισμό του στην προηγούμενη διοργάνωση του Λονδίνου, όταν είχε τερματίσει στην 110η.

Ο Βέλγος, Γκρεγκ βαν Άβερματ είναι ο «χρυσός» ολυμπιονίκης στο αγώνισμα της ποδηλασίας δρόμου, στο πλαίσιο της πρώτης ημέρας των Αγώνων του Ρίο.

Η κούρσα των 235 χλμ. κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με τον Άβερματ να εκμεταλλεύεται την πτώση του Ιταλού, Βιτσέντσο Νιμπάλι, ο οποίος είχε την πρωτοπορία περίπου 11 χιλιόμετρα πριν το φινάλε.

Ο χρόνος του νικητή ήταν 6 ώρες 10:05, όπως ακριβώς και του Δανού, Γιάκομπ Φούγκλσανγκ, που πήρε το αργυρό, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Πολωνός, Ράφαλ Μάικα με 6:10.10.

Την 51η θέση πήρε ο Ιωάννης Ταμουρίδης με χρόνο 6:30.05. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέβηκε 59 θέσεις σε σχέση με τον τερματισμό του στην προηγούμενη διοργάνωση του Λονδίνου, όταν είχε τερματίσει στην 110η.