Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2024
Και τυπικά η Χάποελ Μπερ Σεβά με Ολυμπιακό στο Champions League

Η Χάποελ Μπερ Σεβά θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον 3o προκριματικό γύρο του Champions League. Το συγκρότημα από το Ισραήλ «υπερασπίστηκε» το εντός έδρας 3-2 του πρώτου αγώνα κόντρα στην Σερίφ Τιρασπόλ και με το 0-0 που απέσπασε απόψε στη Μολδαβία πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, όπου και θα συναντήσει τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Η ομάδα του Μπακάρ τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Χομπάν.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στον 3o προκριματικό του Champions League παρατάχθηκε με την ακόλουθη ενδεκάδα:

Γκόρες, Νταβιντάτζε, Βίτορ, Γουίλιαμ, Μπιτόν, Νουακάμε, Ράντι (74΄ Σαμπντάι), Όγκου, Χομπάν, Μέλικσον(90΄+2 Μπουζάγκλο), Σαχάρ (61΄ Μπαρντα).

Προκρίθηκε ο ΑΠΟΕΛ και τα φαβορί

Με γκολ των Αλεξάνδρου (54΄), Σωτηρίου (73΄) και Ντε Βινσέντι (πέναλτι 90΄+5) ο ΑΠΟΕΛ νίκησε άνετα με 3-0 τη Νιου Σεντς από την Ουαλία και προκρίθηκε άνετα στην επόμενη φάση του Chanmpions League, όπου λογικά θα αντιμετωπίσει τη Ρόζενμποργκ (οι Νορβηγοί επικράτησαν εκτός έδρας στο πρώτο ματς της Νόρκεπινγκ με 3-1).

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς του Β΄ προκριματικού γύρου του Champions League έχουν ως εξής (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αναμετρήσεων):

ΤΡΙΤΗ
Άλασκερτ (Αρμενία)-Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) 1-1 (0-2)
Λιέπαγια (Λιθουανία)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 0-2 (0-1)
Σέριφ (Μολδαβία)-Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) 0-0 (2-3)
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Νιού Σεντς (Ουαλία) 3-0 (0-0)
SJK Σεϊναγιόκι (Φινλανδία)-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 2-2 (0-2)
Κοπεγχάγη (Δανία)-Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία) 6-0 (3-0)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Βαλέτα (Μάλτα) 2-1 (2-1)
Μλάντοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο)-Λουντογκόρετς Ράζγκραντ (Βουλγαρία) 0-3 (0-2)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)-Ζρινίτσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 2-0 (1-1)