Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Πέμπτος ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 10χλμ. στην Ολλανδία

Την 5η θέση κατέκτησε ο Σπύρος Γιαννιώτης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανοικτής Θαλασσης του Χορν της Ολλανδίας στο αγώνισμα των 10 χιλιομέτρων, ένα μήνα περίπου πριν την κούρσα του στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε χρόνο 1:55.25 οριακά πίσω από τις θέσεις που οδηγούσαν σε μετάλλια. Την πρώτη θέση πήρε ο Ολλανδός Φέρι Βέτερμαν με 1:55.20.6 ενώ τη δεύτερη θέση πήρε ο Βρετανός Τζακ Μπέρνελ με 1:55.21.2. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον Γάλλο Μαρκ Αντουάν Ολιβιέ, ο οποίος τερμάτισε σε χρόνο 1:55.21.6.

Την 5η θέση κατέκτησε ο Σπύρος Γιαννιώτης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανοικτής Θαλασσης του Χορν της Ολλανδίας στο αγώνισμα των 10 χιλιομέτρων, ένα μήνα περίπου πριν την κούρσα του στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε χρόνο 1:55.25 οριακά πίσω από τις θέσεις που οδηγούσαν σε μετάλλια.

Την πρώτη θέση πήρε ο Ολλανδός Φέρι Βέτερμαν με 1:55.20.6 ενώ τη δεύτερη θέση πήρε ο Βρετανός Τζακ Μπέρνελ με 1:55.21.2. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον Γάλλο Μαρκ Αντουάν Ολιβιέ, ο οποίος τερμάτισε σε χρόνο 1:55.21.6.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Κέλλυ Αραούζου ήταν 9η με χρόνο 2:07.14. Την πρώτη θέση στις γυναίκες μοιράστηκαν από κοινού η Ρασέλ Μπρούνι από την Ιταλία και η Γαλλίδα Ορέλ Μίλερ, που τερμάτισαν σε χρόνο 2:07.00. Την 3η θέση πήρε η επίσης Ιταλίδα Αριάνα Μπρόντι με 2:07.03.6

Οι αγώνες συνεχίζονται με τη συμμετοχή της Κέλλυς Αραούζου στο αγώνισμα των 5 χιλιομέτρων την Τρίτη (12/7).