Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Πέμπτος ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 10χλμ. στην Ολλανδία

Την 5η θέση κατέκτησε ο Σπύρος Γιαννιώτης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανοικτής Θαλασσης του Χορν της Ολλανδίας στο αγώνισμα των 10 χιλιομέτρων, ένα μήνα περίπου πριν την κούρσα του στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε χρόνο 1:55.25 οριακά πίσω από τις θέσεις που οδηγούσαν σε μετάλλια. Την πρώτη θέση πήρε ο Ολλανδός Φέρι Βέτερμαν με 1:55.20.6 ενώ τη δεύτερη θέση πήρε ο Βρετανός Τζακ Μπέρνελ με 1:55.21.2. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον Γάλλο Μαρκ Αντουάν Ολιβιέ, ο οποίος τερμάτισε σε χρόνο 1:55.21.6.

Την 5η θέση κατέκτησε ο Σπύρος Γιαννιώτης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανοικτής Θαλασσης του Χορν της Ολλανδίας στο αγώνισμα των 10 χιλιομέτρων, ένα μήνα περίπου πριν την κούρσα του στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε χρόνο 1:55.25 οριακά πίσω από τις θέσεις που οδηγούσαν σε μετάλλια.

Την πρώτη θέση πήρε ο Ολλανδός Φέρι Βέτερμαν με 1:55.20.6 ενώ τη δεύτερη θέση πήρε ο Βρετανός Τζακ Μπέρνελ με 1:55.21.2. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον Γάλλο Μαρκ Αντουάν Ολιβιέ, ο οποίος τερμάτισε σε χρόνο 1:55.21.6.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Κέλλυ Αραούζου ήταν 9η με χρόνο 2:07.14. Την πρώτη θέση στις γυναίκες μοιράστηκαν από κοινού η Ρασέλ Μπρούνι από την Ιταλία και η Γαλλίδα Ορέλ Μίλερ, που τερμάτισαν σε χρόνο 2:07.00. Την 3η θέση πήρε η επίσης Ιταλίδα Αριάνα Μπρόντι με 2:07.03.6

Οι αγώνες συνεχίζονται με τη συμμετοχή της Κέλλυς Αραούζου στο αγώνισμα των 5 χιλιομέτρων την Τρίτη (12/7).

Βαρύ πλήγμα για τους Δημοκρατικούς - Χάνουν τη στήριξη ενός από τα μεγαλύτερα εργατικά συνδικάτα

Δύο ημέρες μετά την συνάντηση του συνδικάτου με την Κάμαλα Χάρις, το συνδικάτο επέλεξε να μην υποστηρίξει κανένα στις εκλογές στις ΗΠΑ