Νολίτο και Μοράτα ήταν οι πρωταγωνιστές στην εμφατική νίκη της Ισπανίας επί της Νότιας Κορέας σε φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη επί αυστριακού εδάφους στο γήπεδο της Σάλτσμπουργκ.

Οι «φούριας ρόχας» έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει της συμμετοχής τους στο EURO 2016 και προηγήθηκαν 3-0 στο ημίχρονο με τα γκολ των Σίλβα, Φάμπρεγας και Νολίτο μέσα σε 9 λεπτά (30′-38′).

Στην επανάληψη σκόραραν 2 γκολ ο Μοράτα (50′, 89′) και άλλο ένα ο Νολίτο (54′), ενώ για τους Ασιάτες μείωσε ο Γιου Σε Γιονγκ στο 83′ (5-1).

Σε φιλικό επιπέδου… EURO, η Τσεχία επικράτησε 2-1 της Ρωσίας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Κοκόριν (9΄). Στο 49΄ ο Ροζίτσκι και στο 90΄ ο Νέσιντ ανέτρεψαν τα δεδομένα για τους Τσέχους στο ματς που διεξήχθη στο Ίνσμπρουκ.