Σε ένα ατελείωτο πάρτυ εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Λέστερ με την Εβερτον. Οι πρωταθλητές Αγγλίας γιόρτασαν την κατάκτηση του τίτλου με το 3-1 επί των φιλοξενούμενων. Σήκωσαν το τρόπαιο και έκαναν το γύρο του θριάμβου, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της premier league.

Mόλις στο πέμπτο λεπτό ο Βάρντι πέτυχε το 23ο του γκολ στη σεζόν για το 1-0.

Τρία λεπτά μετά τη συμπλήρωση του πρώτου μισαώρου ο Κινγκ σκόραρε για το 2-0 ενώ στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 65ο λεπτό ο Βάρντι σκόραρε για δεύτερη φορά με πέναλτι.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 88ο λεπτό με τον Μιραλάς.

Στα υπόλοιπα ματς η Σάντερλαντ νίκησε 3-2 την Τσέλσι με σπουδαία ανατροπή και φαντάζει σχεδόν σίγουρη η παραμονή της, καθώς η Νιούκαστλ δεν κατάφερε να βάλει γκολ στην υποβιβασμένη, Άστον Βίλα

Tα αποτελέσματα:

Σάββατο

Νόριτς – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (72′ Μάτα)

Άστον Βίλα – Νιούκαστλ 0-0

Μπόρνμουθ – Γουέστ Μπρομ 1-1 (82′ Ρίτσι / 16′ Ροντόν)

Κρίσταλ Πάλας – Στόουκ 2-1 (47′ και 68′ Γκέιλ / 26′ Τσάρλι Άνταμ)

Σάντερλαντ – Τσέλσι 3-2 (41′ Κχαζρί, 67′ Μπορίνι, 70′ Ντεφόου / 14′ Ντιέγκο Κόστα, 45’+3 Μάτιτς)

Γουέστ Χαμ – Σουόνσι 1-4 (68′ αυτ. Κίνγκσλεϊ / 25′ Ράουτλετζ, 31′ Αντρέ Αγιού, 51′ Κι Σουνγκ-Γέουνγκ, 93′ Γκομίς)

Λέστερ – Έβερτον 3-1 (5′ και 65′ πέν. Βάρντι, 33′ Κινγκ / 88′ Μιραλάς)