«Μπρέικ» ΠΑΟΚ στου Ρέντη, το 1-0 και η Κηφισιά με τον Φοίνικα

Εχοντας σε εκπληκτική μέρα τους Κουβανούς Σεπέδα και Χιμένες, αλλά και έναν εντυπωσιακό Λι στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε (έπειτα από δύο χαμένους εφετινούς τελικούς) να νικήσει για πρώτη φορά φέτος τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ στο κλειστό του Ρέντη και παράλληλα να σπάσει το πλεονέκτημα έδρας των Πειραιωτών στα ημιτελικά της Volleyleague. Νωρίτερα, η Κηφισιά νίκησε στο «Ζηρίνειο» με 3-2 τον Φοίνικα Σύρου που ισοφάρισε δύο φορές, κάνοντας το 1-0 και κατακτώντας την πρώτη από τις τρεις νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση.

Εχοντας σε εκπληκτική μέρα τους Κουβανούς Σεπέδα και Χιμένες, αλλά και έναν εντυπωσιακό Λι στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε (έπειτα από δύο χαμένους εφετινούς τελικούς) να νικήσει για πρώτη φορά φέτος τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ στο κλειστό του Ρέντη και παράλληλα να σπάσει το πλεονέκτημα έδρας των Πειραιωτών στα ημιτελικά της Volleyleague. Το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί την Παρασκευή (18:00), ξανά στο «Μελίνα Μερκούρη».

Με τον Χαβιέ Χιμένες να κάνει την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν και τον Νταβίντ Λι να κυριαρχεί στο φιλέ ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό στο Ρέντη με 3-1 και έκανε το μπρέικ στη σειρά των ημιτελικών.

Ο ΠΑΟΚ έκανε την πιο αποφασιστική εμφάνιση της χρονιάς απέναντι στον Ολυμπιακό και νίκησε για πρώτη φορά μετά από 5 συνεχόμενα ντέρμπι.

Ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά δεν βρήκε τον τρόπο να κάνει μαγικές ανατροπές, ενώ καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου οι «ερυθρόλευκοι» δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-20, 24-26, 20-25) σε 112΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 18 (16/35 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 9 (7/22 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ – 44% άριστες), Όγκουρτσακ 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ – 43% άριστες), Σπίνου 9 (5/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 56% υπ – 41% άριστες), Γκούζντα (λ), Στιβαχτής, Τσουκ, Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 16 (14/23 επ, 2 άσσοι, 37% υπ – 30% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Σεπέδα 23 (22/40 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λι 14 (9/12 επ, 5 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ – 42% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ – 44% άριστες), Ντίνας, Σμαραγδής, Εφραιμίδης.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Εστω και δύσκολα, 1-0 η Κηφισιά τον Φοίνικα

Νωρίτερα, η Κηφισιά νίκησε στο «Ζηρίνειο» με 3-2 τον Φοίνικα Σύρου που ισοφάρισε δύο φορές, κάνοντας το 1-0 και κατακτώντας την πρώτη από τις τρεις νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για μεθαύριο Παρασκευή (8/4) στις 20.00 και πάλι στο Ζηρίνειο Κηφισιάς.

Ο Φοίνικας Σύρου δεν είχε σε καλή μέρα τους δύο κορυφαίους επιθετικούς του Ντόκιτς, Κάλντγουελ. Βρέθηκε να χάνει δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά όταν προηγήθηκε με 8-5 στο 5ο σετ δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα καθώς η Κηφισιά με τον Γιοβάνοβιτς, το αποτελεσματικό μπλοκ και τη σταθερή υποδοχή έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη. Η φάση του αγώνα έγινε στο 11-10 του 5ου σετ όταν ο Φοίνικας έβγαλε άμυνα αλλά στην πάσα για την κόντρα επίθεση ο Ντόκιτς χρεώθηκε με «πιαστή» μπαλιά. Νωρίτερα στο 9-8 για τον Φοίνικα χρεώθηκαν από μία κόκκινη κάρτα ο Ντόκιτς και ο Στεφάνου γιατί λογομάχησαν.

Οι δύο ομάδες έκαναν συντηρητικό παιχνίδι, ενώ παίκτης κλειδί για την Κηφισιά ήταν ο πολυτάλαντος Κόβαλτσουκ που κάλυψε με επιτυχία το κενό του Χριστοφιδέλη, ενώ στους προηγούμενους αγώνες αγωνίζονταν διαγώνιος στη θέση του Γιοβάνοβιτς.

Στο 16-16 του 1ου σετ η κόντρα επίθεση του Ρουμελιωτάκη και τα δύο λάθη του Φοίνικα από Ντόκιτς, Παπαδόπουλο έβαλαν την Κηφισιά στο +3 και έφτασε στο 25-22 και το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ από το 6-6 ο Φοίνικας με άσσο του Ντόκιτς και δύο πόντους από Κάλντγουελ, Πάρις ξέφυγε +3 (9-6) και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-20 και το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ πάλι από το 6-6 γράφτηκε η ιστορία αλλά με πρωταγωνιστή τον Ρουμελιωτάκη που έκανε πάλι εξαιρετική εμφάνιση και με σερί 3-0 έκανε το 9-6. Με το σερβίς του Νικολάκη η διαφορά άνοιξε στο 16-11 και έκλεισε στο 25-19 για το 2-1 σετ.

Ανατροπές στο 4ο σετ

Συγκλονιστικό ήταν το 4ο σετ με πολλές ανατροπές. Το 9-6 για τον Φοίνικα που έγινε με μπλοκ του Φέργκιουσον στον Γιοβάνοβιτς γύρισε 16-13 και 22-19 για την Κηφισιά. Ο Ντόκιτς μείωσε σε 22-20, ο Πάρις πήγε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς. Οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν σε διαδοχικές άουτ επιθέσεις, ενώ με δύσκολη επιθεση του Παπαδόπουλου το σερί ανέβηκε στο 5-0 για τον Φοίνικα που προηγήθηκε 24-22 και ισοφάρισε πάλι με επίθεση του Παπαδόπουλου 25-23.

Προβάδισμα Φοίνικα 8-5 και κόκκινες

Στο 5ο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 4-2 και 8-5. Με επίθεση του Γιοβάνοβιτς, με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Ανδρεάδη και άσσο του Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά ισοφάρισε 9-9 ενώ είχαν μεσολαβήσει και οι δύο κόκκινες στο 7-8. Στο 11-10 ο Ντόκιτς χρεώθηκε «πιαστό», ενώ ο Γιοβάνοβιτς με επίθεση και ο Μπίσετ με μπλοκ στον Παπαδόπουλο πήραν καθοριστικούς πόντους για το 14-11 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Γιοβάνοβιτς 15-12.

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 62 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν αό 3 άσσους, 64 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 20-25, 25-19, 23-25, 15-12)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (άσσος), Χριστοφιδέλης 1 (1/2 επ), Μπίσετ 12 (8/13 επ, 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 13 (8/14 επ, 5 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 18 (16/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -54% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (24/46 επ, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 47% υπ -33% άριστες), Κάπελλας, Κόβαλτσουκ 7 (5/13 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ -33% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 6 (3/8επ, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κάλντγουελ 17 (16/34 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ -50% άριστες), Ντόκιτς 16 (14/41 επ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 15 (15/24 επ, 55% υπ -41% άριστες) / Ζήσης (λ, 64% υπ -36% άριστες), Ηλίας, Λάππας 1 (1/2 επ), Ανδρεάδης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ).

Έξαλλοι στη Μακάμπι: «Λέει ψέματα ο Αταμάν»

Πηγή της Μακάμπι απαντά σε όσα της προσάπτει ο Εργκίν Αταμάν.