Η Ατλέτικο «σκότωσε» τη Ρεάλ στο «Μπερναμπέου»

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έχει εξελιχθεί σε «μεγάλο μπελά» για τη Ρεάλ τα τελευταία χρόνια και συγκεκριμένα επί ημερών Ντιέγκο Σιμεόνε στον πάγκο της. Οι «ροχιμπλάνκος» σημείωσαν σήμερα ακόμη μία νίκη επί της «βασίλισσας» φεύγοντας με το «διπλό» (1-0) από το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» χάρις στο γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν, λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Μια ήττα που εκμηδενίζει την ψυχολογία των παικτών της Ρεάλ και μειώνει στο ελάχιστο τις πιθανότητες διεκδίκησης του τίτλου για την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, που υπολείπεται της Μπαρτσελόνα 9 βαθμούς κι ενώ οι Καταλανοί έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Η Ατλέτικο, αντίθετα, μείωσε στους 5 από την πρωτοπόρο στο ισπανικό πρωτάθλημα και ελπίζει σε κάποια απώλεια των «μπλαουγκράνα» στο αυριανό ντέρμπι της με τη Σεβίλη.

Σπουδαία νίκη με 1-0 στο «Αλφόνσο Πέρεθ» σημείωσε η Θέλτα, με «χρυσό» γκολ του Νολίτο. Η ομάδα της Γαλικίας έφτασε στην πέμπτη θέση τη Σεβίλη, που παίζει αύριο στη Βαρκελώνη με την Μπαρτσελόνα και ελπίζει ότι οι Ανδαλουσιάνοι δεν θα καταφέρουν να αποσπάσουν θετικό αποτέλεσμα στο «Καμπ Νου».

Πολύ σημαντικό τρίποντο, επίσης εκτός έδρας, πήρε και η Εσπανιόλ απέναντι στη Χιχόν και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις, ενώ ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν η Μπέτις και η Ράγιο Βαγεκάνο.

Σπόρτινγκ Χιχόν-Εσπανιόλ 2-4
(20΄, 62΄ Κάστρο – 41΄ Μπουργκούι, 48΄, 58΄ Μορένο, 80΄ αυτ. Ερνάντεθ)

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»