Μετά από ένα αγώνα «θρίλερ» η Κηφισιά επικράτησε εντός έδρας της Καβάλας με 83-79, σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Κασελάκης και Ελ Αμίν που πέτυχαν από 16 πόντους έκαστος. Από την Καβάλα ξεχώρισε ο Κοστόφ με 17 πόντους με άξιο συμπαραστάτη τον Κρομά με 16.

Η Καβάλα ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ σε όλη την πρώτη περίοδο, που έκλεισε στο +6 υπέρ της (16-22), χάρη σε επιμέρους σκορ 9-4 που έτρεξε στα τελευταία δύο λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι, με ηγέτη τον Κοστόφ, συνέχισαν να έχουν τα «ηνία» του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο καταφέρνοντας έτσι να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διαφορά 10 πόντων (38-48).

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να φέρει στα ίσια (61-61) τον αγώνα, ένα λεπτό πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Ο αγώνας είχε εξέλιξη θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, αλλά η Καβάλα συνέχισε να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ. Στο τελευταίο δίλεπτο, όμως, η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου «έμεινε» από δυνάμεις, δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι η Κηφισιά με σερί 5-0 πήρε την νίκη με 83-79.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Παπαπέτρου, Συμεωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 38-48, 61-63, 83-79

ΚΗΦΙΣΙΑ (Η. Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 12 (1), Κασελάκης 16 (1), Χογκ 12, Ελ Αμίν 16, Γλυνιαδάκης 8, Μάρσαλ, Χατζηνικόλας, Γκίκας 7 (1), Πόποβιτς, Σταματής 8 (2), Χρυσικόπουλος, Σμιθ 4.

ΚΑΒΑΛΑ (Σ. Γιατζόγλου): Λέιζερ 10 (2), Γουίλιαμς 6, Μακί 13 (3), Γκέλιος 5 (1), Κρόμα 16 (1), Σταμπούλης 6, Κοστόφ 17, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 6 (2), Δεμερτζής.