Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Μετά από συγκλονιστική μάχη στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 67-64 της τυπικά γηπεδούχου ΑΕΚ και παρέμεινε αήττητος σε 12 αγωνιστικές στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Την 3η ήττα της και 2η εντός υπέστη η ΑΕΚ που ισοβαθμεί με τον Άρη, στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «πράσινοι» οικοδόμησαν διαφορά 6 πόντων, 60-66, 2 λεπτά πριν τη λήξη μετά από κάρφωμα του Παπαγιάννη, δίποντο από Καλάθη, Φώτση και 1/2 βολές του Φελντέιν, ο Σάκοτα μείωσε στους 3 με τρίποντο, ο Γκιστ ευστόχησε σε μία βολή (63-67) και μετά από άστοχο τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη και λάθος πάσα του Διαμαντίδη, ο Καλαμπόκης κέρδισε το φάουλ, και η ΑΕΚ είχε 20΄΄ στη διάθεσή της.

Ένταση υπήρξε μετά το τέλος του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να διαμαρτύρεται πως δεν κύλησε ο χρόνος άμεσα, μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Κούπερ. Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ο Φελντέιν με 15 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Νικ Καλάθης που είχε και… 9 ασίστ. Από την Ένωση ξεχώρισε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ… είχε όμως και 0/4 τρίποντα!

Μόλις 6/27 τρίποντα είχε η Ένωση (22%) την ώρα που με 6/15 ο Παναθηναϊκός είχε 40% ευστοχία έξω από τα 6.75. Η ομάδα του Ζντοβτς «πλήρωσε» και τα 6 περισσότερα λάθη (17 έναντι 11).

Εύστοχοι από τα 6.75… με το καλημέρα οι Πάβλοβιτς και Καλάθης δυσαρέστησαν τους φιλάθλους της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Ο Φελντέιν με το 3ο εύστοχο τρίποντο των «πρασίνων» διαμόρφωσε το 7-11, ενώ οι «πράσινοι» προηγήθηκαν και 11-15. Στον αντίποδα, η Ένωση είχε βρει στόχο έξω από τη γραμμή του τριπόντου μόνο με τον Μιλόσεβιτς, για να αστοχήσουν εν συνεχεία οι Κατσίβελης, Κάρτερ και Κούπερ.

Όμως, ο Χέρστοουν (7π. στο α΄ μέρος) βρήκε στόχο έξω από τα 6.75, 14-15, με την ΑΕΚ να προηγείται με έναν πόντο στο 10΄, 18-17, χάρη στην ευστοχία των Κάρτερ και Μαυροειδή από τη γραμμή του φάουλ. Οι «κιτρινόμαυροι» μάζεψαν τα ριμπάουντ και με επιμέρους σκορ 11-6, ξέφυγαν για πρώτη φορά με +6, 29-23, μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα του Κάρτερ. Η αντίδραση των παικτών του Τζόρτζεβιτς ήταν άμεση, όπως φαίνεται και από το 31-33, με επιμέρους σκορ των «πρασίνων», 2-10.

Ο Παναθηναϊκός επέδειξε πολυφωνία στην επίθεση σ’ αυτό το διάστημα, με τον Γκιστ να σημειώνει 4 διαδοχικούς πόντους (31-29) και τους Καλάθη (7π. στα 2 πρώτα δεκάλεπτα), Φελντέιν (9π. στο πρώτο 20άλεπτο) να «πληγώνουν» εν συνεχεία από την περιφέρεια την «κιτρινόμαυρη» άμυνα. Η… χαρά τους, όμως δεν διήρκεσε πολύ, αφού ο Κούπερ, ευστόχησε σε τρίποντο 34-33. Στο ημίχρονο, οι δύο ομάδες θα πήγαιναν ισόπαλες, 37-37, μετά από 2/2 βολές του αρχηγού του Παναθηναϊκού, Δημήτρη Διαμαντίδη.

Το προβάδισμα θα άλλαζε χέρια αρκετές φορές και στην 3η περίοδο, διάστημα στο οποίο καμία ομάδα δεν κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της και να οικοδομήσει… σεβαστή διαφορά. Ο τραυματισμός του Γκιστ στις αρχές της 3ης περιόδου (στο 22ο λεπτό) δεν… βοήθησε τον Παναθηναϊκό, με τον Αμερικανό πάντως να επιστρέφει 11΄΄ πριν τη λήξη αυτής. Δυόμιση λεπτά, καμία ομάδα δεν ανέβασε το σκορ, με τον Διαμαντίδη να το πράττει με δικό του σουτ.

Ο Μαυροκεφαλίδης ανέλαβε δράση πετυχαίνοντας διαδοχικούς πόντους για την ΑΕΚ, ενώ ο Παναθηναϊκός απαντούσε με Παπαγιάννη, Φελντέιν και Γιάνκοβιτς, 47-49. Ο Καλαμπόκης σηκώθηκε… με ψυχρό αίμα για το 50-49, έξω από το τρίποντο, 50-49, σκορ 3ης περιόδου. Η ΑΕΚ προσπέρασε και 54-49, με 4 διαδοχικούς πόντους του Μαυροειδή. Ο Καλάθης, όμως λίγο αργότερα με τρίποντο έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα, 54-54.

Το φάουλ του Ραντούλιτσα στον Μαυροκεφαλίδη έδωσε την ευκαιρία στο διεθνή σέντερ να φέρει και πάλι μπροστά την ομάδα του, 56-54… αλλά ο Φελντέιν έμεινε ελεύθερος στο τρίποντο για το 56-57. Χέρστον και Γκιστ… χάρισαν στους φιλάθλους δύο… καρφώματα, 58-59, με εναπομείναντα χρόνο 4 λεπτά. Ο νεαρός Παπαγιάννης δεν φοβήθηκε… κάρφωσε μπροστά στους ψηλούς της ΑΕΚ, ενώ αμέσως μετά ο Καλάθης «έγραψε» το 58-63.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν και στο +6, 60-66 (με 1/2 βολές του Φελντέιν), 2 λεπτά πριν το τέλος… όμως, ο Ντούσαν Σάκοτα σηκώθηκε έξω από τα 6.75 και δεν… λάθεψε, 63-66. Απρόσεκτος ο Παναθηναϊκός και συγκεκριμένα ο Καλάθης (λάθος πάσα), με τον Μαυροκεφαλίδη να στέλνει τον Γκιστ στη γραμμή των βολών, 63-67, με 1/2. Άστοχος ο Μαυροκεφαλίδης σε προσπάθεια για 3, αλλά λάθος πάσα έκανε ο Διαμαντίδης. Ο Καλαμπόκης κέρδισε το φάουλ και η ΑΕΚ είχε 20΄΄ στη διάθεσή της.

Σάκοτα, Κούπερ και Κάρτερ, όμως αστόχησαν κατά σειρά σε σουτ τριών πόντων (Κάρτερ, Χέρστοουν και Σάκοτα πήρα τα 3 επιθετικά ριμπάουντ αντίστοιχα), με τον τελευταίο να κερδίζει φάουλ από τον Φελντέιν και να ευστοχεί στη μία βολή, 64-67. Μετά τη 2 χαμένη βολή του Σάκοτα, ο Κούπερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ με εναπομείναντα χρόνο 00:90΄΄, με τον ίδιο να παίρνει την προσπάθεια για τρίποντο και να αστοχεί. Ένταση υπήρξε μετά το τέλος του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να διαμαρτύρεται πως δεν κύλησε ο χρόνος άμεσα, μετά το επιθετικό ριμπάουντ του Κούπερ.

Τα δεκάλεπτα:
18-17, 37-37, 50-49, 64-67

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Καρακατσούνης-Μητσόπουλος

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς):
Κούπερ 5 (1), Χέρστον 9 (1), Μιλόσεβιτς 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 17, Κατσίβελης, Σάκοτα 6 (1), Κάρτερ 4, Σαρικόπουλος 2, Καλαμπόκης 8 (2), Μαυροειδής 8

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάσα Τζόρτζεβιτς):
Πάβλοβιτς 4 (1), Φελντέιν 15 (2), Γκιστ 7, Καλάθης 12 (2), Κούζμιτς 1, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 4, Παππάς 8 (1), Διαμαντίδης 4, Παπαγιάννης 8

Η αντίδραση του Σλούκα μετά το μεγάλο λάθος: Χτυπιόταν στον πάγκο του Παναθηναϊκού (vids)

Ο Κώστας Σλούκας ήταν απαρηγόρητος στον πάγκο του Παναθηναϊκού μετά το τέλος που έκανε στο φινάλε του αγώνα με τη Μακάμπι και είχε πολλές έντονες αντιδράσεις…