Τετάρτη 08 Μαϊου 2024
Πρώτη εκτός έδρας νίκη του ΠΑΣ στα Χανιά

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε με το «διπλό» από την Κρήτη, καθώς επιβλήθηκε με 1-0 του Πλατανιά, για την 14η αγωνιστική της Super League. Το τελικό σκορ, ήρθε πολύ πιο εύκολα από ό,τι περίμενε ο Πετράκης, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν ακίνδυνοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και υποχρεώθηκαν στην δεύτερη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.

Από την αρχή του αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα επέβαλε τον ρυθμό του και είχε την κατοχή της μπάλας. Στο 17΄με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γιάκος άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ συνέχισε να πιέζει, αλλά χωρίς να μπορεί να δημιουργεί μεγάλες φάσεις… Ο Πλατανιάς ήταν πραγματικά ακίνδυνος και δεν μπορούσε να πλησιάσει την εστία του Βελλίδη.

Οι παίκτες του Πετράκη συνέχιζαν να απειλούν με αντεπιθέσεις, όμως οι τελικές τους επιλογές ήταν… απελπιστικές

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία που δημιούργησε ο Πλατανιάς ήταν στο 85’. Το σουτ του Πάγκαλου μέσα από την περιοχή πέρασε έξω.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι γηπεδούχοι δημιούργησαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία, αλλά η κεφαλιά του Κουλιμπαλί σταμάτησε πάνω στην γραμμή ο Στρούνα. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι κι ο ΠΑΣ πανηγύρισε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα

Διαιτητής: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

Κίτρινες: Μανιάς, Τζημόπουλος, Καρανίκας, Γαρουφαλιάς, Μενδρινός, Ακόστα

Σκόρερ: 17’ Γιάκος

Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Μπανανά (68’ Πάγκαλος), Σελίν, Βάντερσον, Στανισάβλεβιτς, Μουνάφο (60’ Γκνιάτιτς), Μενδρινός, Μιλούνοβιτς (46’ Ντίνας), Ανγκούλο, Ράμος

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας, Μπέριος, Τζημόπουλος, Στρούνα, Τσουκαλάς, Γαρουφαλιάς, Γιάκος, Ακόστα, Ίλιτς (58’ λ.τρ. Ηλιάδης), Μανιάς (89’ Κοροζώνης).

Το κλάμα του αρχηγού της Εθνικής πόλο Γιάννη Φουντούλη, οι συμπαίκτες του και το Παρίσι (pics)

«Δεν είμαι πολύ συναισθηματικός τύπος, αλλά ήταν πραγματικά μια μαγική στιγμή. Μόνο μια φορά στο παρελθόν, όταν είδα για πρώτη φορά τη νεογέννητη κόρη μου, ένιωσα τόσο έντονα που έβαλα τα κλάματα.»