«Χ» για ΠΑΣ και «Ήρα», σούζα η ΑΕΛ, Χανιώτικη ανατροπή στον Βόλο

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το ματς του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ηρακλή στους Ζωσιμάδες, ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική της φάσης ομίλων στο Κύπελλο Ελλάδος. Στον 3ο Όμιλο η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με το ματς του Ολυμπιακού Βόλου με τα Χανιά, όπου παρά το ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, οι Χανιώτες κατάφεραν την ολική ανατροπή (1-2). Στον 7ο όμιλο, η Λάρισα νίκησε εύκολα με 4-1 στην Ελευσίνα του τοπικού Πανελευσινιακού.

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα στο Κύπελλο:

1ος Όμιλος

ΠΑΣ Γιάννινα – Ηρακλής 1-1

Ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση στα Ιωάννινα, ανάμεσα στον ΠΑΣ και τον Ηρακλή, για την πρεμιέρα της Γ’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Έτσι, στον 1ο όμιλο, πρώτος τέθηκε ο Αχαρναϊκός, που νίκησε την Αναγέννηση Καρδίτσας. Στο α’ ημίχρονο το ματς ήταν εκτός ρυθμού και οι φάσεις ελάχιστες. Αντίθετα, στο β’ ημίχρονο το παιχνίδι «ζεστάθηκε», οι δύο ομάδες άρχισαν να επισκέπτονται με αξιώσεις τις αντίπαλες περιοχές και στο 75′ ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ, με φάουλ του Ίλιτς και κεφαλιά του Τσάβες. Όμως δύο λεπτά αργότερα, στο 77′, ο «γηραιός» ισοφάρισε με κεφαλιά του Λουκίνα κι αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

3ος Όμιλος

Τα Χανιά «άλωσαν» τον Βόλο, 2-1 τον Ολυμπιακό

Σπουδαία νίκη που του δίνει προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, πέτυχε σήμερα ο ΑΟ Χανίων, καθώς στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα στον 3ο όμιλο του κυπέλλου Ελλάδας, επικράτησε με 2-1 στον Βόλο του τοπικού Ολυμπιακού. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τους Βολιώτες ν΄ανοίγουν το σκορ στο 44′ με σουτ του Σκοπελίτη μέσα απ΄την περιοχή και τους Κρήτες να ισοφαρίζουν στο 70ο λεπτό με σουτ του Σάντερσον από τα 25 μέτρα και μετά από λανθασμένη εκτίμηση του Δασκαλάκη. Την πολύτιμη νίκη χάρισε στους Κρήτες ο Λίτα στο 90ο λεπτό με εντυπωσιακό σουτ, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Υπενθυμίζεται, ότι στον άλλον αγώνα του ομίλου, ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-0 τον Πανθρακικό.

7ος Όμιλος

Πανελευσινιακός – Λάρισα 1-4
Με άνεση ξεκίνησε η Λάρισα τις υποχρεώσεις της στον 7ο όμιλο του κυπέλλου Ελλάδας. Η ΑΕΛ επικράτησε 4-1 εκτός έδρας του Πανελευσινιακού και όλα δείχνουν ότι θα διεκδικήσει την πρόκριση στους «16» με τη SKODA Ξάνθη, σε έναν όμιλο όπου ξεκάθαρο φαβορί είναι η ΑΕΚ. Ο Κρητικός στο 22΄, ο Καπός στο 46΄ και στο 78΄ και ο Σουλιώτης στο 60΄ πέτυχαν τα γκολ των «βυσσινί», οι οποίοι έχασαν και πέναλτι στο 68΄ με τον Μπόγιοβιτς (απέκρουσε ο Στεργιώτης, ο οποίος νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον τραυματία Μανιάτη κάτω από τα δοκάρια των «σταχυοφόρων»). Το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων σημείωσε στο 48΄ ο Κακαράς.