Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2024
Κατηφόρα χωρίς τελειωμό για την Τσέλσι, σόου του Αγκουέρο με 5 γκολ

Ο κατήφορος της Τσέλσι τελειωμό δεν έχει. Οι πρωταθλητές έχασαν εντός έδρας 1-3 από τη Σαουθάμπτον και βρίσκονται πλέον στη 17η θέση της Premier League, μία πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού! Από τις 16 Αυγούστου είχε να σκοράρει στην Premier League ο Κουν Αγουέρο, που έδειχνε να δυσκολεύεται και στον αγώνα της Μάντσεστερ Σίτι με τη Νιούκαστλ. Το ματς πλησίαζε στο ημίχρονο κι οι «ανθρακωρύχοι» ήταν μπροστά στο σκορ, κυνηγώντας μια μεγάλη έκπληξη. Και ξαφνικά το «ηφαίστειο» ξύπνησε! Ο Αργεντινός πέτυχε πέντε γκολ μέσα σε 20 λεπτά, μετατρέποντας ένα επικίνδυνο ματς σε μεγάλο θρίαμβο με τελικό σκορ 6-1.

Ο κατήφορος της Τσέλσι τελειωμό δεν έχει. Οι πρωταθλητές έχασαν εντός έδρας 1-3 από τη Σαουθάμπτον και βρίσκονται πλέον στη 17η θέση της Premier League, μία πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού!

Πρωτόγνωρη κατάσταση για τον Ζοζέ Μουρίνιο στο χειρότερο ξεκίνημα της καριέρας του. Με τη συμπλήρωση δύο μηνών από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου και σε 12 επίσημους αγώνες, η Τσέλσι έχει ήδη 6 ήττες, δύο περισσότερες απ΄όσες σε ολόκληρη την περσινή σεζόν!

Από τις 16 Αυγούστου είχε να σκοράρει στην Premier League ο Κουν Αγουέρο, που έδειχνε να δυσκολεύεται και στον αγώνα της Μάντσεστερ Σίτι με τη Νιούκαστλ. Το ματς πλησίαζε στο ημίχρονο κι οι «ανθρακωρύχοι» ήταν μπροστά στο σκορ, κυνηγώντας μια μεγάλη έκπληξη.

Και ξαφνικά το «ηφαίστειο» ξύπνησε! Ο Αργεντινός πέτυχε πέντε γκολ μέσα σε 20 λεπτά, μετατρέποντας ένα επικίνδυνο ματς σε μεγάλο θρίαμβο με τελικό σκορ 6-1.

Μανουέλ Πελεγκρίνι τον απέσυρε μόλις στο 65΄, προφανώς για να τον ξεκουράσει, όμως έτσι του στέρησε την ευκαιρία να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Premier League που πετυχαίνει περισσότερα από πέντε. Τώρα, μοιράζεται αυτό το επίτευγμα με τον σούπερ σταρ του ΠΑΟΚ, Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ και τους Αντι Κόουλ, Αλαν Σίρερ, Τζερμέιν Ντεφόου.

Επίσης, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής η Λέστερ επέστεψε στις επιτυχίες με σπουδαίο διπλό (1-2) στην έδρα της Νόριτς, όπως και η Στόουκ που «άλωσε» την έδρα της Αστον Βίλα (0-1) γκολ του Μάρκο Αρναούτοβιτς.

Η Κρίσταλ Πάλας νίκησε 2-0 τη Γουέστ Μπρομ, σε ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής.