Χωρίς ντέρμπι οι όμιλοι στο Κύπελλο Ελλάδας
Εγινε η κλήρωση για τους αγώνες της Β' φάσης του κυπέλλου Ελλάδας για την αγωνιστική περίοδο 2015-2016, στα γραφεία της ελληνικής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας, στο Πάρκο Γουδή. Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ αναμένεται να έχουν εύκολο έργο, ενώ η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει Ξάνθη, Λάρισα και Πανελευσινιακό.
Spotlight
Εγινε η κλήρωση για τους αγώνες της Β’ φάσης του κυπέλλου Ελλάδας για την αγωνιστική περίοδο 2015-2016, στα γραφεία της ελληνικής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας, στο Πάρκο Γουδή.
Στη διαδικασία συμμετείχαν οι 14 ομάδες της Football League που προκρίθηκαν απευθείας από την Α’ φάση του θεσμού: Πανσερραϊκός, Απόλλων Σμύρνης, Κισσαμικός, Χανιά, Παναιγιάλειος, Κασσιόπη, Λάρισα, Λαμία, Αναγέννηση Καρδίτσας, Ζάκυνθος, Εργοτέλης, Ολυμπιακός Βόλου, Παναχαϊκή και Πανελευσινιακός.
Σε αυτές θα προστέθηκαν οι 16 σύλλογοι της Σούπερ Λίγκας και οι Αχαρναϊκός, Καλλιθέα, που προκρίθηκαν, σε διπλά παιχνίδια, κόντρα σε Τρίκαλα και Αγροτικό Αστέρα.
Συγκροτήθηκαν 8 όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, που θα παίξουν τρεις αγωνιστικές σε μονά παιχνίδια για να προκριθούν οι ομάδες που θα συγκροτήσουν τη φάση των «16» της διοργάνωσης.
Η πρώτη αγωνιστική είναι προγραμματισμένη για τις 27,28 και 29 Οκτωβρίου. Η δεύτερη για τις 1,2 και 3 Δεκεμβρίου. Η τρίτη για τις 15, 16 και 17 Δεκεμβρίου.
Αναλυτικά οι όμιλοι που προέκυψαν από την κλήρωση:
1ος όμιλος
ΠΑΣ Γιάννινα
Ηρακλής
Aχαρναϊκός
Αναγέννηση Καρδίτσας
2ος όμιλος
Παναιτωλικός
Πανιώνιος
Εργοτέλης
Ζάκυνθος
3ος όμιλος
ΠΑΟΚ
Πανθρακικός
Χανιά
Ολυμπιακός Βόλου
4ος όμιλος
Παναθηναϊκός
Λεβαδειακός
Παναχαϊκή
Κέρκυρα
5ος όμιλος
Ολυμπιακός
Πλατανιάς
Εργοτέλης
Απόλλων Σμύρνης
6ος όμιλος
Ατρόμητος
Βέροια
Λαμία
Καλλιθέα
7ος όμιλος
Ξάνθη
ΑΕΚ
ΑΕΛ
Πανελευσινιακός
8ος όμιλος
Αστέρας Τρίπολης
Καλλονή
Κισσαμικός
Πανσερραϊκός
Το πρόγραμμα
1ος ΟΜΙΛΟΣ
1η: ΠΑΣ Γιάννινα-Ηρακλής, Αναγέννηση Καρδίτσας-Αχαρναϊκός
2η: Αχαρναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα, Ηρακλής-Αναγέννηση Καρδίτσας
3η: Αχαρναϊκός-Ηρακλής, Αναγέννηση Καρδίτσας-ΠΑΣ Γιάννινα
2ος ΟΜΙΛΟΣ
1η: Παναιτωλικός-Πανιώνιος, Ζάκυνθος- Εργοτέλης
2η: Εργοτέλης-Παναιτωλικός, Πανιώνιος-Ζάκυνθος
3η: Εργοτέλης-Πανιώνιος, Ζάκυνθος-Παναιτωλικός
3ος ΟΜΙΛΟΣ
1η: ΠΑΟΚ-Πανθρακικός, Ολυμπιακός Βόλου-Χανιά
2η: Χανιά- ΠΑΟΚ, Πανθρακικός-Ολυμπιακός Βόλου
3η: Χανιά-Πανθρακικός, Ολυμπιακός Βόλου-ΠΑΟΚ
4ος ΟΜΙΛΟΣ
1η: Παναθηναϊκός-Λεβαδειακός, Κασσιόπη-Παναχαϊκή
2η: Παναχαϊκή-Παναθηναϊκός, Λεβαδειακός-Κασσιόπη
3η: Παναχαϊκή-Λεβαδειακός, Κασσιόπη-Παναθηναϊκός
5ος ΟΜΙΛΟΣ
1η: Ολυμπιακός-Πλατανιάς, Απόλλων Σμύρνης-Παναιγιάλειος
2η: Παναιγιάλειος-Ολυμπιακός, Πλατανιάς-Απόλλων Σμύρνης
3η: Παναιγιάλειος-Πλατανιάς, Απόλλων Σμύρνης-Ολυμπιακός
6ος ΟΜΙΛΟΣ
1η: Ατρόμητος-Βέροια, Καλλιθέα-Λαμία
2η: Λαμία-Ατρόμητος, Βέροια-Καλλιθέα
3η: Λαμία-Βέροια, Καλλιθέα-Ατρόμητος
7ος ΟΜΙΛΟΣ
1η: Ξάνθη-ΑΕΚ, Πανελευσινιακός-Λάρισα
2η: Λάρισα-Ξάνθη, ΑΕΚ-Πανελευσινιακός
3η: Λάρισα-ΑΕΚ, Πανελευσινιακός-Ξάνθη
8ος ΟΜΙΛΟΣ
1η: Αστέρας Τρίπολης-Καλλονή, Πανσερραϊκός-Κισσαμικός
2η: Κισσαμικός-Αστέρας Τρίπολης, Καλλονή-Πανσερραϊκός
3η: Κισσαμικός-Καλλονή, Πανσερραϊκός-Αστέρας Τρίπολης
Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις