Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Η Ίντερ νίκησε τη Μίλαν και είναι πρώτη, «καθάρισε» ο Μάτρι για τη Λάτσιο

Η Ιντερ επικράτησε 1-0 της Μίλαν και είναι η μεγάλη νικήτρια στο πρώτο «Derby della Madonnina» της σεζόν. Παράλληλα οι «νερατζούρι» είναι η μοναδική ομάδα με «3 στα 3» και βρίσκονται μόνοι στην κορυφή της Serie A. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Φρέντι Γκουαρίν στο 58΄, ενώ δοκάρι για τους «ροσονέρι» είχε ο Μάριο Μπαλοτέλι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Ιντερ επικράτησε 1-0 της Μίλαν και είναι η μεγάλη νικήτρια στο πρώτο «Derby della Madonnina» της σεζόν.

Όλα τα πρώτα ματς της Κυριακής έληξαν ισόπαλα και όλα… 2-2! Με αυτό το σκορ ξεκίνησε η δράση της ημέρας, ανάμεσα στη Βερόνα και την Τορίνο και με αυτό το σκορ συνεχίστηκε και στα τρία ματς που έγιναν την ίδια ώρα, ανάμεσα στην Έμπολι και τη Νάπολι, την Παλέρμο και την Κάρπι, την Σασουόλο και την Αταλάντα.

Στη συνέχεια ο Αλεσάντρο Μάτρι έδειξε πως παραμένει ένας από τους πιο συνεπείς Ιταλούς σκόρερ. Ο πρώην παίκτης της Μίλαν μπήκε ως αλλαγή στο 56ο λεπτό και σχεδόν αμέσως (64΄,73΄) πέτυχε αμφότερα τα γκολ των «Λατσιάλι» στο 2-0 επί της Ουντινέζε στο «Ολύμπικο». Βασικοί με τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ορέστης Καρνέζης και ο Παναγιώτης Κονέ (αντικαταστάθηκε στο 78΄ από τον Αγκίρε).

Στο μεταξύ, ο προγραμματισμένος για σήμερα, Κυριακή, (16:00) αγώνας της Σαμπντόρια με την Μπολόνια, αναβλήθηκε, καθώς υπήρξε πρόβλεψη για ισχυρή νεροποντή. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα.