Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
«Σίφουνας» από το «Σεντ Μέρις» η Έβερτον, έκλεψε με ανατροπή το βαθμό η Στόουκ

Μετά το «στραβοπάτημα» στην πρεμιέρα στην έδρα της η Έβερτον πήρε μεγάλο «διπλό» στο «Σεντ Μέρις» επί της Σαουθάμπτον με 3-0 και πέτυχε την πρώτη εφετινή της νίκη στην Premier League.

Πρωταγωνιστής των «εφοπλιστών» ήταν ο 22χρονος Βέλγος διεθνής επιθετικός, Ρομέλου Λουκάκου που πέτυχε 2 γκολ, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Μπάρκλεϊ, ο οποίος ήταν ο δημιουργός και του δεύτερου τέρματος της ομάδας του.

Εν τω μεταξύ το εκπληκτικό ξεκίνημα της Λέστερ συνεχίζεται. Μετά το 4-2 στην πρεμιέρα επί της Σάντερλαντ η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι πέρασε κι από το Λονδίνο, επικρατώντας με 2-1 της Γουέστ Χαμ και πέτυχε το απόλυτο στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Μεγάλη ανατροπή πέτυχε η Στόουκ Σίτι στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν». Η γηπεδούχος Τότεναμ προηγήθηκε με 2-0, αλλά το συγκρότημα του Μαρκ Χιουζ κατάφερε να πετύχει δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στην επανάληψη και να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας.

«Σίφουνας» η Νόριτς πέρασε από το «Στάδιο του Φωτός» με το επιβλητικό 3-1 επί της Σάντερλαντ, ενώ η Σουόνσι με τα γκολ των Γκομίς και Αγιού νίκησε 2-0 τη Νιουκάστλ, που από το 41΄ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γιανμαατ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (η πρώτη στο 17΄).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Αστον Βίλα-Μάντσεστερ Γ. 0-1
(29΄ Γιανουζάι)

Σαουθάμπτον-Εβερτον 0-3
(22΄,45΄ Λουκάκου, 84΄ Μπάρκλεϊ)

Σάντερλαντ-Νόριτς 1-3
(88΄ Γουότμορ – 26΄ Μάρτιν Ράσελ, 37΄ Γουίτακερ, 57΄ Ρέντμοντ)

Σουόνσι-Νιούκαστλ 2-0
(9΄ Γκομίς, 52΄ Αγιού)

Τότεναμ-Στόουκ Σίτι 2-2
(19΄ Ντάιερ, 45΄+2 Τσαντλί – 78΄ Αρναούτοβιτς, 82΄ Ντιουφ)

Αρσεναλ 0 (1αγ.)

Στρέφεται στη Δικαιοσύνη η Μπαρτσελόνα για το γκολ-φάντασμα κόντρα στη Ρεάλ (vid)

Αποφασισμένη να το φτάσει στα άκρα η Μπαρτσελόνα για το γκολ του Λαμίν Γιαμάλ που δεν μέτρησε ποτέ αν και είναι φανερό πως η μπάλα πέρασε την γραμμή.