Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Οργισμένη διαμαρτυρία του Παναμά για τον αποκλεισμό από το «Γκολντ Καπ»

Κρατώντας ένα πανό, που έγραφε «CONCACAF-κλέφτες-διεφθαρμένοι», επέλεξαν οι παίκτες του Παναμά να εκφράσουν την διαμαρτυρία τους για τον αποκλεισμό τους από τον τελικό του «Γκολντ Καπ», ο οποίος ήρθε μετά την ήττα (2-1) από το Μεξικό στην παράταση.

Η αμφιλεγόμενη διαιτησία του Αμερικανού Μαρκ Γκάιγκερ, ο οποίος καταλόγισε δύο πέναλτι υπέρ του Μεξικού, προκάλεσε την οργή του προπονητή του Παναμά, Ερνάν Ντάριο Γκόμες, αλλά υποχρέωσε τον συνάδελφό του του Μεξικού, Μιγκέλ Ερέρα, να παραδεχθεί ότι το πρώτο πέναλτι, στις καθυστερήσεις του αγώνα, που έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση, δεν υπήρχε.

«Είμαι σοκαρισμένος. Κάποια στιγμή στην διάρκεια του αγώνα σκέφτηκα να αποσυρθώ από το ποδόσφαιρο. Οχι λόγω της ομάδας και των παικτών που έχω» είπε ο Κολομβιανός Γκόμες στους δημοσιογράφους, μετά την ολοκλήρωση του ματς.

«Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει αυτό, είναι σκληρό, έλεγα στον εαυτό μου, δεν θέλω να συνεχίσω πλέον στο ποδόσφαιρο, γιατί αυτό ήταν μια χυδαία ληστεία» πρόσθεσε ο Γκόμες, ο οποίος έχει οδηγήσει την εθνική ομάδα της χώρας του και τον Ισημερινό σε Μουντιάλ. Εκτός από τα δύο εις βάρος του πέναλτι, ο Παναμάς υποχρεώθηκε από το 20΄ να αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής του επιθετικού του, Λουίς Τεχάδα. «Είμαι πολύ λυπημένος και απογοητευμένος, δεν μπορεί να συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο, βλάπτουν το τουρνουά» πρόσθεσε ο Γκόμες, ο οποίος πάντως υποσχέθηκε να παραμείνει στον πάγκο του Παναμά για την προκριματική διαδρομή του Μουντιάλ 2018. Ο Μιγκέλ Ερέρα, ο οποίος είχε δει επίσης το Μεξικό στον προημιτελικό με την Κόστα Ρίκα να επωφελείται από ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι, παραδέχθηκε ότι η ομάδα του ήταν τυχερή στο πρώτο πέναλτι και πως αυτό ήταν το χειρότερο παιχνίδι της στο τουρνουά.

«Το πρώτο δεν ήταν πέναλτι, αλλά αυτό δεν είναι δικό μου λάθος, το γεγονός είναι ότι δεν άξιζε να κερδίσουμε τον αγώνα, γιατί δεν παίξαμε καθόλου καλά» είπε ο Ερέρα και συμπλήρωσε: «Αυτό είναι το ποδόσφαιρο και δεν είναι ιδανικό. Κερδίσαμε έναν αγώνα, παίζοντας άσχημα».

Ο Παναμάς θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ για την τρίτη θέση στο Τσέστερ της Πενσιλβάνια το Σάββατο, ενώ το Μεξικό θα αναμετρηθεί στον τελικό με την την Τζαμάικα στη Φιλαδέλφεια μια ημέρα αργότερα.

Sport: «Φοβίζουν οι δυο… μεταγραφές του Ολυμπιακού»

Η εφημερίδα της Βαρκελώνης αναλύει τα ατού των «ερυθρολεύκων» ενόψει του πέμπτου αγώνα