«Δύο στα δύο» για την Εθνική Εφήβων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 70-65 της Δομινικανής Δημοκρατία στο κλειστό «Δύο Αοράκια», σε αγώνα για την 2η ημέρα του 4ου ομίλου. Την Τρίτη (20:30), τα παιδιά του Ηλία Παπαθεοδώρου θα αντιμετωπίσουν την επίσης αήττητη Σερβία, η οποία συνέτριψε με 113-83 την Κορέα.

Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας, η οποία έπαθε «μπλακ άουτ» στο τελευταίο δεκάλεπτο, έδειχνε «εγκλωβισμένη» στην αντίπαλη άμυνα ζώνης και λυτρώθηκε από τις βολές, ο Σταμάτης με 17 πόντους. Στα τελευταία 3» ο Ηλίας Παπαθεοδώρου «έριξε» στο παρκέ για την συμμετοχή τον τραυματία Βασίλη Χαραλαμπόπουλο.

Η Εθνική προσπάθησε στο πρώτο δεκάλεπτο να ελέγξει το ρυθμό, αλλά η αδυναμία της να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ και η κακή περιφερειακή άμυνα, που έδωσε πολλά ελεύθερα σουτ στους αντιπάλους, δεν της επέτρεψε κάτι τέτοιο, με αποτέλεσμα να μπει στη δεύτερη περίοδο στο +1 (22-21).

Μέχρι το ημίχρονο, πάντως, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα απογοητεύτηκε και από τα ποσοστά ευστοχίας του στα σουτ εντός πεδιάς (12/32) και μοιραία πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -2 (34-36).

Στην τρίτη περίοδο, όμως, αντιστράφηκαν οι όροι… Η Εθνική βρήκε το τρίποντο και τους αιφνιδιασμούς και με πρωταγωνιστή τον Σταμάτη έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 18-7 και στο 27΄ προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 πόντους (52-43), ενώ μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +6 (54-478).

Ωστόσο, στον επίλογο της αναμέτρησης το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «κόλλησε» στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων, οι οποίοι στα 21΄΄ πριν από τη λήξη του αγώνα μείωσαν σε 66-65. Η ψυχραιμία, όμως, του Μήτογλου από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (4/4) και οι καλές άμυνες που έβγαλε η Εθνική διαμόρφωσαν το 69-65, με τον Σταμάτη να μετρά 1/2 βολές και να γράφει το τελικό 70-65.

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβενία), Ζούλιο (Ανγκόλα), Βίτο (Αργεντινή)