Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2024
in.gr

Στην 5η θέση στα 100μ. ύπτιο ο Σοφιανίδης

Κοντά στο βάθρο των Ευρωπαϊκών Αγώνων του Μπακού βρέθηκε ο Νίκος Σοφιανίδης, κατά τη 2η ημέρα των αγωνισμάτων κολύμβησης, που αποτελούν παράλληλα και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων. Ο 17χρονος αθλητής του ΠΑΟΚ τερμάτισε πέμπτος στον τελικό των 100μ. ύπτιο με χρόνο 55.43, βελτιώνοντας εκ νέου το ατομικό του ρεκόρ (είχε κάνει 55.58 στον χθεσινό ημιτελικό), ενώ ο Γερμανός Μάρεκ Ούλριχ, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ήταν μόλις οκτώ εκατοστά του δευτερολέπτου ταχύτερος (55.35).

Κοντά στο βάθρο των Ευρωπαϊκών Αγώνων του Μπακού βρέθηκε ο Νίκος Σοφιανίδης, κατά τη 2η ημέρα των αγωνισμάτων κολύμβησης, που αποτελούν παράλληλα και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων.

Ο 17χρονος αθλητής του ΠΑΟΚ τερμάτισε πέμπτος στον τελικό των 100μ. ύπτιο με χρόνο 55.43, βελτιώνοντας εκ νέου το ατομικό του ρεκόρ (είχε κάνει 55.58 στον χθεσινό ημιτελικό), ενώ ο Γερμανός Μάρεκ Ούλριχ, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ήταν μόλις οκτώ εκατοστά του δευτερολέπτου ταχύτερος (55.35).

Νικητής της κούρσας και πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Βρετανός Λιουκ Γκρίνμπανκ με 54.76, ακολουθούμενος από τον Ρώσο Φίλιπ Σόπιν (54.81).

Στους άλλους δύο τελικούς με ελληνική συμμετοχή, οι αθλητές μας δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον συναγωνισμό. Ο Κώστας Μερετσόλιας με 2:16.36 έμεινε 8ος στα 200μ. πρόσθιο, όπως και η Ιωάννα Σαχά, που τερμάτισε σε 2:18.75 στα 200μ. ύπτιο.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε στους ημιτελικούς των 200μ. πεταλούδα ο Άλκης Κυνηγάκης, ο οποίος με 2:00.23 συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ και πέρασε ως έκτος τον αυριανό τελικό του αγωνίσματος.

Ο 17χρονος κολυμβητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης «κατέβασε» περίπου ενάμισι δευτερόλεπτο το ρεκόρ του (είχε 2:01.73 από το φετινό «Ακρόπολις») και εξασφάλισε την παρουσία του στην οκτάδα. Αντίθετα, η Ελένη Κοντογεώργου δεν τα κατάφερε στα 200μ. πρόσθιο, καθώς κατετάγη 12η με 2:35.74 και αποκλείστηκε από τον τελικό.

Αύριο Πέμπτη μπαίνει στη μάχη των Ευρωπαϊκών Αγώνων και η Ηλέκτρα Λεμπλ, η οποία θα αγωνιστεί το πρωί στα προκριματικά των 100μ. πεταλούδα, όπου έχει ως στόχο την πρόκριση στον τελικό της Παρασκευής.

Ανάλογες προσδοκίες έχει και ο Νίκος Σοφιανίδης, που μετά τα 100μ. αρχίζει αύριο την προσπάθειά του στα 200μ. ύπτιο, ενώ η Ιωάννα Σαχά θα μετάσχει στα 50μ. ύπτιο και ο Γιώργος Φραγκουδάκης στα 50μ. πρόσθιο.