Τετάρτη 17 Απριλίου 2024
Προβάδισμα Εθνικού, η Λαμία έβαλε... πλώρη παραμονής

Προβάδισμα Εθνικού, η Λαμία έβαλε… πλώρη παραμονής

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-0 σετ (25-18, 25-23, 25-20) τον Παμβοχαϊκό στο νοκ άουτ αγώνα για τις θέσεις 5-8 του πρωταθλήματος βόλει της Α1 ανδρών και πέρασε στην 6αδα της διοργάνωσης. Για τις θέσεις 5-6 ο Εθνικός θα υποδεχτεί στην Αλεξανδρούπολη την Κηφισιά και η ομάδα που θα κάνει δύο νίκες θα πάρει την 5η θέση. Ανώτερος σε όλους τους τομείς ο ΓΣ Λαμίας νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 (15-25, 17-25, 16-25) στο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας για την 1η αγωνιστική των πλέι άουτ του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α1 ανδρών κι έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-0 σετ (25-18, 25-23, 25-20) τον Παμβοχαϊκό στο νοκ άουτ αγώνα για τις θέσεις 5-8 του πρωταθλήματος βόλει της Α1 ανδρών και πέρασε στην 6αδα της διοργάνωσης. Για τις θέσεις 5-6 ο Εθνικός θα υποδεχτεί στην Αλεξανδρούπολη την Κηφισιά και η ομάδα που θα κάνει δύο νίκες θα πάρει την 5η θέση.

Τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Εθνικός και η διήμερη αποχή των παικτών από τις προπονήσεις, δεν επηρέασαν τους εβρίτες που στον αγώνα έδειξαν πολύ καλή εικόνα και πήραν τη νίκη. Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Εθνικό να έχει το πάνω χέρι και σε όλη τη διάρκεια να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους πέντε πόντους (9-4, 18-13). Το εξαιρετικό μπλοκ των Κιόσση και Αν. Δαλακούρα εμπόδισε τις προσπάθειες του Παμβοχαϊκού, ενώ σχεδόν αλάνθαστη ήταν και η άμυνα του Εθνικού.

Το 2ο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, ο Παμβοχαϊκός πέρασε μπροστά 14-13 αλλά στο 22-22 ο Εθνικός με δύο κόντρα επιθέσεις ξέφυγε 24-22 και πήρε το σετ. Ωστόσο η ψυχραιμία των παικτών του Σάκη Μουστακίδη, μίλησε στα τελευταία λεπτά του σετ και τους έδωσε τη νίκη με σκορ 25-23.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη, αν και απειλήθηκαν σε κάποια σημεία από τον Παμβοχαϊκό, πήραν και το 3ο σετ. Εξαιρετικό μπλοκ, αλάνθαστη άμυνα και αποτελεσματικό σέρβις, ήταν τα στοιχεία που έκαναν τη διαφορά μετά το 16-16 όπου ο Εθνικός ξέφυγε με σερί 3-0 για το 19-16.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-23, 25-20)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Αν. Δαλακούρας, Μίχαλιε, Κασαμπαλής, Κ. Δαλακούρας, Άντριτς, Κιόσσης / Δαρίδης (λ), Δημητριάδης, Τσέλιος, Κοντοστάθης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μίχαελ Μέρτεν): Τερζής, Σπένσερ, Κανέλλος, Σαρικεϊσογλου, Βανδώρος, Ντούσαρμ / Ζήσης (λ), Μακρυγιάννης.

Θέσεις 5-8

ΑΟ Κηφισιάς – ΑΟ Ορεστιάδας 3-0 (25-17, 25-22, 25-15)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Παμβοχαϊκός 3-0 (25-18, 25-23, 25-20)

*Οι νικητές των δύο αγώνων θα παίξουν για τις θέσεις 5-6 στις δύο νίκες.

Βήμα παραμονής για Λαμία, στο… γκρεμό η ΑΕΚ

Ανώτερος σε όλους τους τομείς ο ΓΣ Λαμίας νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 (15-25, 17-25, 16-25) στο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας για την 1η αγωνιστική των πλέι άουτ του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α1 ανδρών κι έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία.

Η ΑΕΚ διατηρεί μόνο «μαθηματικές ελπίδες» για παραμονή. Για να τα καταφέρει πρέπει να σημειώσει τρεις νίκες με 3-0 στους αγώνες που απομένουν και να είναι καλύτερη σε τριπλή ισοβαθμία με ΜΕΝΤ και Λαμία στο τέλος των πλέι άουτ. Αυτό θα συμβεί εάν η ΑΕΚ νικήσει με 3-0 και καλή διαφορά πόντων τους αγώνες που απομένουν, η Λαμία νικήσει μία φορά 3-2 τη ΜΕΝΤ και η ΜΕΝΤ 3-0 τη Λαμία.

Η Λαμία στον αγώνα με την ΑΕΚ ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς. Είχε πολλές λύσεις στην επίθεση, πίεσε στο σερβίς και είχε βασικό πασαδόρο τον Βλαχόπουλο. Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά στο 1ο σετ προβάδισμα 2 πόντων αλλά από τα μισά του σετ και μετά η Λαμία ξέφυγε στο σκορ. Μεγάλες διαφορές οικοδομήθηκαν στο 2ο και στο 3ο σετ υπέρ της Λαμίας.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 17-25, 16-25)

* Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν: 1 άσσος, 24 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Γ.Σ.Λαμία προήλθαν: 6 άσσοι, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Ωρολογάς 8π. (8/18, 73% υπ., 59% άριστες), Χριστοφίδης 3 (2/5, 1 μπλοκ), Δανιάς 1 (1/1), Χατζόπουλος 2 (1/4, 1 άσσος), Αλεξίου 9 (9/12), Ανδρεάδης 3 (3/22) / Γκούζντα (λ. – 67% υπ., 33% άριστες), Μιχαλόπουλος Αν., Μιχαλόπουλος Γ.

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 2π. (2/5), Λεόν Γκιμαράες 17 (17/26, 80% υπ., 53% άριστες), Χήρας 9 (4/6, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Βλαχόπουλος 5 (3/4, 2 άσσοι), Μίσιτς 12 (10/14, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καββαδάς 10 (7/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. – 67% υπ., 33% άριστες), Καρβούνης, Μαδούρας 2 (2 μπλοκ), Ντε Σόουζα.