Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Στην κορυφή η Λιόν, τρομερή ανατροπή η Μονπελιέ

Στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος επέστρεψε προσωρινά η Λιόν, μετά το άνετο 3-1 επί της Γκινγκάμπ εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του Championnat. Μεγάλη ανατροπή έκανε η Μονπελιέ, που αν κι έχανε στην έδρα της με 1-0 από τη Μπαστιά, κατάφερε στα τελευταία 21 λεπτά του ματς να πετύχει 3 γκολ και να πάρει τη μεγάλη νίκη με 3-1. Η Μετς έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής, καθώς «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας με το 3-2 επί της Τουλούζ, ενώ η Ρεν πέρασε σα... σίφουνας από την έδρα της Λοριάν (3-0).

Στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος επέστρεψε προσωρινά η Λιόν, μετά το άνετο 3-1 επί της Γκινγκάμπ εκτός έδρας.

Μία ώρα αγώνα χρειάστηκαν οι «λιονέλ» για να «σφραγίσουν» το «τρίποντο» κι ελπίζουν σε γκέλα της Παρί Σεν Ζερμέν την Κυριακή στο «Βελοντρόμ», προκειμένου να παραμείνουν στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Μεγάλη ανατροπή έκανε η Μονπελιέ, που αν κι έχανε στην έδρα της με 1-0 από τη Μπαστιά, κατάφερε στα τελευταία 21 λεπτά του ματς να πετύχει 3 γκολ και να πάρει τη μεγάλη νίκη με 3-1.

Η Μετς έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής, καθώς «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας με το 3-2 επί της Τουλούζ, ενώ η Ρεν πέρασε σα… σίφουνας από την έδρα της Λοριάν (3-0).