Η Γιουνάιτεντ άλωσε το «Άνφιλντ», λύτρωσε την Τσέλσι ο Ρεμί

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ για την 30η αγωνιστική της Premier League. Οι «κόκκινοι διάβολοι» επιβλήθηκαν 2-1 στο «Άνφιλντ» χάρη σε δύο γκολ του Χουάν Μάτα και απέκτησαν προβάδισμα πέντε βαθμών έναντι των «κόκκινων» στη «μάχη» για την έξοδο στο νέο Champions League. Με τρεις πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθειά της να εξασφαλίσει τον τίτλο, «απέδρασε» η πρωτοπόρος Τσέλσι από την έδρα της Χαλ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ για την 30η αγωνιστική της Premier League.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» επιβλήθηκαν 2-1 στο «Άνφιλντ» χάρη σε δύο γκολ του Χουάν Μάτα και απέκτησαν προβάδισμα πέντε βαθμών έναντι των «κόκκινων» στη «μάχη» για την έξοδο στο νέο Champions League.

Από την πλευρά της, η Λίβερπουλ, η οποία αγωνιζόταν από το 46′ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Στίβεν Τζέραρντ (σ.σ. είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Άνταμ Λαλάνα) που πάτησε τον Άντερ Ερέρα, μείωσε με τον Ντάνιελ Στάριτζ, χωρίς να καταφέρει κάτι περισσότερο. Στις καθυστερήσεις ο Μινιολέ απόκρουσε το πέναλτι του Ρούνi.

Με τρεις πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθειά της να εξασφαλίσει τον τίτλο, «απέδρασε» η πρωτοπόρος Τσέλσι από την έδρα της Χαλ, με τον Ρεμί στο 77΄ να «λυτρώνει» την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, που μέχρι τότε έβλεπε τους γηπεδούχους να ελπίζουν στην ισοπαλία.

Την ίδια στιγμή, η Έβερτον πέρασε νικηφόρα 2-1 από την έδρα της ΚΠΡ.

Αποτελέσματα και πρόγραμμα στην 30ή αγωνιστική:

Μάντσεστερ Σίτι-Γουέστ Μπρομ 3-0
(27′ Μπονί, 41΄ Φερνάντο, 77΄ Νταβίντ Σίλβα).

Τότεναμ-Λέστερ 4-3
(6΄,13΄,63΄πεν. Κέιν, 85΄αυτ. Σλαπ – 38΄ Βαρντί, 50΄ Μόργκαν, 90΄ Νάτζεντ)

Γουέστ Χαμ-Σάντερλαντ 1-0
(88΄ Σακό)

Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Γ. 1-2
(69΄ Στάριτζ – 14΄, 59΄ Μάτα)

Χαλ-Τσέλσι 2-3
(27΄ Ελ Μοχαμαντί, 28΄ Ερνάντες – 2΄ Αζάρ, 10΄ Ντιέγκο Κόστα, 77΄ Ρεμί)

Λέστερ 19 -29αγ.

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.