Η Μαρσέιγ έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στο Championnat, έστω και με παιχνίδι περισσότερο από τη Λιόν, καθώς η Ρεν την υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 και την άφησε στη δεύτερη θέση, την οποία θα χάσει αν η Παρί νικήσει την Κυριακή τους «λιονέ» στο σούπερ ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής.

Νικηφόρα πέρασε από την έδρα της Εβιάν η Μπορντό, 1-0, χάρη στο γκολ του Καζρί, μόλις στο 11ο λεπτό. Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Λιλ, 2-1 επί της Μονπελιέ, στο «Μοσόν».

Η Μπαστιά εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αποβολή του Μίλαν στο 51’ και με δύο γκολ μέσα σε 14 λεπτά απέναντι στη Μετς, επικράτησε με 2-0. Συνέχισε τις καλές εμφανίσεις η Καέν, επικρατώντας 2-0 της Τουλούζ, ενώ η Λοριάν είχε εύκολη αποστολή, 3-1, στην έδρα της Ρεμς.