Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
«Μπαλωθιά» στην Κηφισιά από τον ΑΓΟ Ρεθύμνου

Νίκη... τετράδας πέτυχε ο ΑΓΟ Ρεθύμνου, περνώντας νικηφόρα, με 74-64, από το Ζηρίνειο για την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ και πέρασε ένα βαθμό μπροστά από τη σημερινή αντίπαλό του ΑΕ Νέας Κηφισιάς.

Νίκη… τετράδας πέτυχε ο ΑΓΟ Ρεθύμνου, περνώντας νικηφόρα, με 74-64, από το Ζηρίνειο για την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ και πέρασε ένα βαθμό μπροστά από τη σημερινή αντίπαλό του ΑΕ Νέας Κηφισιάς.

Με 22 πόντους και 10 ασίστ ο Βίνσεντ Κάουνσιλ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας της Κρήτης που πανηγύρισε την 6η νίκη. Κράβιτς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Σίμπσον (14 πόντοι) και Φαγιέ (12 πόντοι) είχαν επίσης σημαντική συνεισφορά από τους νικητές. Πάντως, τόσο ο ΑΓΟΡ όσο και η γηπεδούχος ΑΕΝΚ είχαν από 4/16 τρίποντα. Με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ ο Δημήτρης Μαυροειδής ξεχώρισε από την ομάδα της Αθήνας, η οποία μετρά πλέον 4 ήττες.

Μετά το 15-22 της 1ης περιόδου, η ΑΕΝΚ έκανε προσπάθεια να περάσει μπροστά, μείωσε σε 21-24 και 30-34 με Μαυροειδή και Τσαλδάρη, αλλά οι Κρήτες πήγαν στο +7, 33-40 στο ημίχρονο. Με 18 πόντους στην 3η περίοδο, ο ΑΓΟΡ που εκτός του πολύ καλού Κάουνσιλ, επιδείκνυε πολυφωνία στην επίθεση και με τους Κράβιτς, Σίμπσον και Φαγιέ δεν επέτρεψε στην ΑΕΝΚ να τον απειλήσει, 47-58, στο 30΄.

Στην 4η περίοδο, ο Περιστεριώτης σέντερ, Δημήτρης Μαυροειδής το πήρε… προσωπικά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν 53-58 στο 32′. Ο Ντέιβις μείωσε τη διαφορά ακόμη και στο καλάθι, 56-58, ένα λεπτό αργότερα. Οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη «σώμα με σώμα» μέχρι το 62-66, στο 37′. Αυτός που πήρε στους ώμους του τον ΑΓΟΡ στο τέλος ήταν ο Ντέγιαν Κράβιτς, 64-72, στο 39′ και πλέον δεν απέμενε χρόνος για την ΑΕΝΚ.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 33-40, 47-58, 64-74

Διαιτητές:
Γκόντας-Δεσλής-Ταρενίδης Στ.

ΑΕ Νέας Κηφισιάς (Ηλίας Παπαθεοδώρου):
Καυκής, Γιούινγκ 3, Λιακόπουλος 8(2), Πεσάκοβιτς 9, Μαυροειδής 16, Ψαθάς, Κακιούζης 8(1), Τσαλδάρης 8, Ντούβνιακ 2, Ντέιβις 4, Μπάρλος 6

ΑΓΟ Ρεθύμνου (Θανάσης Σκουρτόπουλος):
Σίμπσον 14(2), Σχίζας, Κουμπούρας 2, Κάουνσιλ 22(1 τρ, 10 ασίστ), Άλεν 8(1), Καλαμπόκης, Φαγιέ 12, Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 14(8 ριμπ.), Αλίχοντζιτς 2

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-91: Τον «κρέμασε» ο Σλούκας, έκαναν το 0-1 οι Ισραηλινοί

Με το… καλημέρα πλεονέκτημα αντίο για τους πράσινους. έχασαν ξανά από τη Μακάμπι (87-91) που αγωνία για τον Μπόλντγουιν.