Ασταμάτητο το... τρένο των Γκρίζλις, ήττα για Παπανικολάου

Ασταμάτητο το… τρένο των Γκρίζλις, ήττα για Παπανικολάου

Το Μέμφις είναι, αναμφίβολα, η πιο εντυπωσιακή ομάδα στο ΝΒΑ στο φετινό ξεκίνημα. Οι Γκρίζλις παίζουν το ίδιο καλά τόσο εντός όσο κι εκτός έδρας, όπως απέδειξαν με τη νίκη στο Πόρτλαντ (112-99) επί των Μπλέιζερς, οι οποίοι μετρούσαν ένα εντυπωσιακό σερί νικών 9-0.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τις 14 επιτυχίες σε 16 αγώνες και παραμένουν η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα, με τον Μαρκ Γκασόλ να μετρά 26 πόντους, τον Μάικ Κόνλεϊ να χάνει για μία ασίστ το «τριπλ νταμπλ» (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ) και τον Κώστα Κουφό στα 14:13 λεπτά συμμετοχής του να καταγράφει 2 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και μία ασίστ.

Αν όμως η πορεία του Μέμφις θεωρείται, πάνω-κάτω, αναμενόμενη, η ευχάριστη έκπληξη, σε σχέση με την «αμαρτωλή» περυσινή χρονιά του, είναι το Μιλγουόκι. Οι Μπακς έφτασαν κιόλας τις δέκα νίκες σε 17 αγώνες, όταν την περασμένη περίοδο είχαν 15 σε 82 παιχνίδια, ολοκληρώνοντας την περίοδο 2013-2014 με το χειρότερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα. Τα «ελάφια» πέρασαν εύκολα από το Ντιτρόιτ (104-88), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ξεκινά βασικός στην πεντάδα τους και να έχει 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κοψίματα σε 26:46 λεπτά.

Αντίθετα, το Χιούστον του Κώστα Παπανικολάου χωρίς τον Ντουάιτ Χάουαρντ αποδείχθηκε εύκολη λεία για τους Κλίπερς, που πέρασαν άνετα από το Τέξας με 102-85. Ο Έλληνας φόργουορντ των Ρόκετς συμμετείχε στο παιχνίδι για 23:11 λεπτά, καταγράφοντας 2 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Στην Οκλαχόμα, η επιστροφή του Ράσελ Γουέστμπρουκ στα παρκέ συνοδεύτηκε από ευρεία νίκη της Θάντερ επί της Νέας Υόρκης (105-78), που πάντως είχε απόντα τον σούπερ σταρ της, Καρμέλο Άντονι. Ο Γουέστμπρουκ ήταν καταιγιστικός και με 32 πόντους, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ ανέλαβε αμέσως το ρόλο του ηγέτη σε μια πολύ ταλαντούχα ομάδα, που όμως έχει πληγεί πολύ σε αγωνιστικό επίπεδο από τους τραυματισμούς των «αστέρων» της.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.