Τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών πανηγύρισε η ΑΕΚ, στο ντεμπούτο του Ντράγκαν Σάκοτα στην τεχνική ηγεσία της Ένωσης.

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν στις… λεπτομέρειες με 67-64 του μαχητικότατου Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική, με τους Αχαιούς να συνεχίζουν να αγνοούν τη νίκη μακριά από το «σπίτι» τους.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, η οποία παραλίγο να… πληρώσει την εμμονή της από τα 6.75 (9/36), ο Καρλ Ινγκλίς με 21 πόντους και 6/11 τρίποντα, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αποδείχθηκε ο Ντούσαν Σάκοτα με 19 πόντους, αλλά μόλις 1/9 τρίποντα.

Πολυτιμότερος παίκτης της Ένωσης, πάντως, ήταν αναμφίβολα ο Λεωνίδας Κασελάκης, ο οποίος στα 6» πριν από τη λήξη και με το σκορ στο 65-63 σημείωσε ένα καταλυτικό κλέψιμο και με 2/2 βολές, μετά από φάουλ του Αργυρόπουλου, «σφράγισε» την επιτυχία για την ομάδα του.

Από τον Απόλλωνα, ο Μουχάμεντ Ελ Αμίν με 23 πόντους πάλεψε για το πρώτο «διπλό» των Αχαιών στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι ανοιχτές άμυνες και ο γρήγορος ρυθμός είχαν την τιμητική τους στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ ευτύχισε να έχει σε εξαιρετική ημέρα τον Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αποδείχθηκε ο Ίνγκλις με 9.

Ωστόσο, οι Αχαιοί με 8/17 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο, έλεγχο των ριμπάουντ και τους Ελ Αμίν (10π., 2/2τρ.), Φιτζπάτρικ (10π., 3/6τρ.) να εκτελούν από την περιφέρεια κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 (23-24), ενώ έμειναν σε απόσταση αναπνοής μέχρι οι δύο ομάδες να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με την Ένωση στο +1 (39-38).

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ είδε τον Ινγκλις να… οπλίζει (8 σερί πόντοι με 2/2 τρίποντα), ο Σάκοτα ευστόχησε σε 1/2 βολές και η Ένωση με επιμέρους σκορ 9-2 ξέφυγε στο 24΄ για πρώτη φορά με +8 πόντους (48-40).

Ωστόσο, η άμυνα ζώνης του Βετούλα έφερε αποτελέσματα, ο Ελ Αμίν συνέχισε να αποτελεί απειλή στην επίθεση (9π. στο γ’ δεκ.) και ο Απόλλων ανέκτησε το προβάδισμα και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +2 (51-53). Μάχη «σώμα με σώμα» έγινε στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σηκώσουν κεφάλι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει στα 16» πριν από τη λήξη το 64-63 υπέρ της ΑΕΚ.

Με 1/2 βολές του Ντελινκάιτς η Ένωση προηγήθηκε με 65-63 και κάπου εκεί ήταν η ώρα του Κασελάκη για να ξεδιπλώσει τις αμυντικές αρετές του. Ο Έλληνας φόργουορντ μετά από κακή πάσα του Μολφέτα έκλεψε την μπάλα, κέρδισε το φάουλ από τον Αργυρόπουλο και με 2/2 βολές «σφράγισε» τη νίκη για την ΑΕΚ με 67-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 39-38, 51-53, 67-64

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς-Δεσλής-Παντελίδης

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 5 (1), Ντελινινκάιτις 6, Σάκοτα 19 (1), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου, Ουίλιαμσον, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 6, Μιλόσεβιτς 8 (1), Ινγκλις 21 (6), Νίκολιτς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Αργυρόπουλος 10, Γκάλογουεϊ 8 (1), Πεν 5 (1), Φιτζπάτρικ 13 (3), Αντωνάκης , Ελ Αμίν 23 (4), Πελεκούδας 2, Μολφέτας , Νηφόρας 3 (1), Γεωργαλής.