Τη δεύτερη εντός έδρας νίκη του αλλά και στο σύνολο πανηγύρισε ο Απόλλωνας Πάτρας επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου 71-55, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Αυτή ήταν η 3η ήττα για την ομάδα του «σμαραγδένιου νησιού» που δεν έχει καταφέρει ποτέ να νικήσει τους Αχαιούς.

Πεν (19π.), Φιτζπάτρικ (15π.) και Ελ-Αμίν (12π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τους νικητές, ενώ από τους Ροδίτες ξεχώρισαν οι Τσάμης (13π.) και Χάγκινς (11 π.).

Με 7/15 τρίποντα στο α΄ μέρος, έναντι 1/8 του Κολοσσού, ο Απόλλων έθεσε από το πρώτο ημίχρονο τις βάσεις για την επικράτηση. Το γεγονός, όμως πως οι παίκτες του Νίκου Βετούλα μετρούσαν 3/17 δίποντα στο πρώτο 20λεπτο, επέτρεπε στην ομάδα του Κουταλιανού να διατηρεί ελπίδες, 35-21 (σκορ ημιχρόνου).

Οι Αχαιοί ξέφυγαν και με +19 στις αρχές της 3ης περιόδου (44-25), ενώ στην 4η περίοδο η τιμή της διαφοράς έφτασε στην ύψιστη τιμή της, +22 (61-39).

Με πρωτοβουλίες του Τζέιμς στην επίθεση και πίεση στην άμυνα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν προσπάθεια ν’ ανακάμψουν, μείωσαν στους 10, 63-53, 3 λεπτά πριν τη λήξη, αλλά έκτοε και μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα πέτυχαν μόλις ένα καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 35-21, 58-39, 71-55

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Γκούμας-Παγώνης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Αργυρόπουλος 3, Γκάλογουεϊ 3 (1), Πεν 19 (3), Φιτζπάτρικ 15 (3), Αντωνάκης 8 (2), Μπατής 8 (2), Ελ-Αμίν 12 (2), Πελεκούδας, Μολφέτας 3 (1), Νιφόρας, Μαστρογιαννόπουλος, Γεωργαλλής

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Μιχάλης Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 1, Σιόλογκας, Τζαμάρ 7, Τζέιμς 9 (2), Σμιθ, Στεφανίδης 6, Λίντεν, Τσάμης 13 (1), Χάγκινς 11, Μπούλιαν 8 (1)