Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Ήττα σοκ στο 94' η «Γιούβε», την έπιασε στην κορυφή η Ρόμα

Ήττα σοκ στο 94′ η «Γιούβε», την έπιασε στην κορυφή η Ρόμα

Η 500ή εμφάνιση του Τζίτζι Μπουφόν με τη φανέλα της Γιουβέντους δεν έφερε... γούρι στην πρωταθλήτρια Ιταλίας, που είχε δύο δοκάρια αλλά ηττήθηκε 1-0 από την Τζένοα στο «Λουΐτζι Φεράρις» με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Campionato. Έτσι, η Ρόμα την έπιασε ξανά στην κορυφή τους «μπιανκονέρι», αφού επικράτησε με 2-0 της Τσεζένα στο «Ολίμπικο».

Η 500ή εμφάνιση του Τζίτζι Μπουφόν με τη φανέλα της Γιουβέντους δεν έφερε… γούρι στην πρωταθλήτρια Ιταλίας, που είχε δύο δοκάρια αλλά ηττήθηκε 1-0 από την Τζένοα στο «Λουΐτζι Φεράρις» με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του καμπιονάτο, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στη Ρόμα να φτάσει στην κορυφή τους «μπιανκονέρι».

Ο προπονητής της προσεχούς αντιπάλου του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ, Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, χρησιμοποίησε τους: Μπουφόν, Μπονούτσι, Ογκμπόνα, Κιελίνι. Λιχστάινερ, Βιδάλ (79΄ Περέιρα), Μαρκίζιο, Πογκμπά, Ασαμόα, Τέβες, Γιορέντε (65΄ Μοράτα).

Την ίδια ώρα, η Ρόμα επικρατούσε στο «Ολίμπικο» της Τσεζένα 2-0 με γκολ των Ντέστρο στο 9ο και Ντε Ρόσι στο 81ο λεπτό, με τον Ρούντι Γκαρσία να χρησιμοποιεί και απόψε βασικούς τους Κώστα Μανωλά, Βασίλη Τοροσίδη, ενώ ο Χοσέ Χολέμπας ήταν στον πάγκο.

Ένας άλλος Έλληνας, ο Ορέστης Καρνέζης, ήταν βασικός στην ήττα της Ουντινέζε από τη Φιορεντίνα με 3-0, ενώ ο συμπαίκτης του Παναγιώτης Κονέ πέρασε αλλαγή στο 78΄, αντικαθιστώντας τον Μουριέλ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 9ης αγωνιστικής:

Σασουόλο-Έμπολι 3-1
(56΄ Μισιρόλι, 61΄ Φλόκαρι, 73΄ Μπεράρντι – 18΄ Κρότσε)

Πάρμα 3

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).