Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2024
Επέστρεψε στην κορυφή η Μαρσέιγ, από κοντά και η Μπορντό

Στην κορυφή του Championnat βρίσκεται η Μπορντό μετά τη νίκη με 2-1 επί της Ρεν, με ένα παιχνίδι περισσότερο πάντως από τη Μαρσέιγ που υποδέχεται αργότερα στη Μασσαλία τη Σεντ Ετιέν. Με δύο ισοπαλίες στους αγώνες Λανς-Καέν (0-0) και Ναντ-Λιόν (1-1) συνεχίστηκε η 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γαλλίας.

Η Μαρσέιγ νίκησε και τη Σεντ Ετιέν στο «Βελοντρόμ» και εξακολουθεί να προελαύνει μετά από 8 αγωνιστικές στο Championnat. Οι Ιμπουλά και Παγέ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα πριν συμπληρωθεί το ημίωρο, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 53΄ με τον Μπρισόν.

Μια ανάσα από την κορυφή βρίσκεται και η Μπορντό μετά τη νίκη με 2-1 επί της Ρεν. Ο αγώνας, πάντως, εξελίχθηκε δύσκολα για τους «γιρονδίνους», που άνοιξαν το σκορ στο 73ο λεπτό με τον Καζρί αλλά στο 81′ ισοφαρίστηκαν από τον Χαμπίμπου, για να λυτρωθούν τελικά στις καθυστερήσεις με το γκολ του Τόμας Τουρέ.

Με δύο ισοπαλίες στους αγώνες Λανς-Καέν (0-0) και Ναντ-Λιόν (1-1) συνεχίστηκε η 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γαλλίας.