Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
MotoGP - Qatar 2014: Νίκη M. Marquez

MotoGP – Qatar 2014: Νίκη M. Marquez «με το καλημέρα»

O Ισπανός αναβάτης και περσινός πρωταθλητής τερμάτισε πρώτος στο νυχτερινό Qatar, χαρίζοντας στο φιλοθεάμον κοινό, παράλληλα με τη νίκη του και μια μονομαχία κορυφής με τον πολυπρωταθλητή Valentino Rossi που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι την τελευταία στιγμή.

Ο πρώτος αγώνας στην κατηγορία των MotoGP του παγκοσμίου πρωταθλήματος ταχύτητας μοτοσικλέτας που έγινε στο νυχτερινό Qatar έμελλε να είναι γεμάτος συγκινήσεις. Νικητής, ο νεαρός Ισπανός Marc Marquez, που ξεκίνησε με το δεξί το δρόμο για τη διατήρηση του τίτλου που κατέκτησε πέρσι.

Η νίκη του Marquez δεν ήρθε αμαχητί, το αντίθετο μάλλον, αφού ένας φορμαρισμένος Valentino Rossi φρόντισε να δώσει σασπένς στην πορεία του Iσπανού προς την κορυφή, ειδικά στους τελευταίους γύρους του αγώνα.

Ο αναβάτης της Honda κατάφερε να επικρατήσει του «δασκάλου» Rossi στους τελευταίους γύρους, μεγάλο επίτευγμα εν τέλει, αφού ο 21 ετών Marquez έφτασε στο Qatar μετά από τραυματισμό (κάταγμα στο πόδι) που είχε συμβεί μόλις 6 εβδομάδες πριν, κατά τη διάρκεια προπόνησής του στο χώμα.

Κομβικής σημασίας χαρακτηρίστηκε το λάθος του Jorge Lorenzo, ενός αναβάτη που φημίζεται για την αλάνθαστη οδήγησή του, ο οποίος έπεσε στα φρένα, στο τέλος ευθείας, πριν καλά καλά προλάβει να συμπληρώσει ένα γύρο αγώνα. Ο αναβάτης της ομάδας Movistar Yamaha είχε φύγει πρώτος στην εκκίνηση και είχε αρχίσει ταχύτατα να απομακρύνεται από τους υπόλοιπους.

Στην τρίτη θέση κατετάγη ο ομόσταυλος του Marquez, στην ομάδα της Repsol Honda -(πανηγύρια στη Honda)- ο Dani Pedrosa, με τον Aleix Espargaro να τερματίζει τέταρτος με την Yamaha και την ομάδα Open Forward.

Οι δυο αναβάτες της Ducati ο Ιταλός Andrea Dovizioso και ο Βρετανός Cal Crutchlow ήρθαν 5ος και 6ος αντίστοιχα, με τον συμπατριώτη του τελευταίου, τον νεοφερμένο Scott Redding να πετυχαίνει μια πολύ αξιόλογη 7η θέση πάνω στην Honda του.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Μετά την εκκίνηση, πρώτος βρέθηκε ο Lorenzo, με τους νεαρούς Smith και Bradl, να κάνουν εξαιρετική εκκίνηση και να περνούν πολύ κόσμο μέχρι την πρώτη στροφή. Ο ταχύτερος στα δοκιμαστικά Marquez ήταν τέταρτος μπροστά από τον Dovizioso, με τον Rossi να βρίσκεται μόλις 8ος, αφού είχε ξεκινήσει από τη 10η θέση της εκκίνησης.

Μετά την πτώση του Lorenzo – που κατέστρεψε σε αρκετά μεγάλο βαθμό τη μοτοσικλέτα του – πρώτος πέρασε ο Γερμανός Stefan Bradl (Honda) με τους Marquez, Smith και τον Ιταλό Iannone (Pramac Ducati) να ακολουθούν και πίσω τους τον Rossi, που «ροκάνιζε» θέσεις. Ο Iannone, κάνει ένα λάθος και χάνει τις γραμμές του, καθώς ο Ισπανός Bautista (Gresini Honda) ανεβαίνει μπροστά από τον Smith. Οι Rossi και Bautista ενεπλάκησαν σε σύντομη μονομαχία για την τρίτη θέση που έληξε σύντομα υπέρ του πολυπρωταθλητή Ιταλού αστέρα, ο οποίος έδειξε σαφώς ότι στόχος του ήταν το κυνήγι του Marquez… και της νίκης.

O ένατος γύρος ήταν άτυχος για τον Bradl ο οποίος σημείωσε πτώση στη σκονισμένη (εκτός της καθαρής αγωνιστικής γραμμής) πίστα του Qatar, με τους Marquez και Rossi να περνούν πρώτοι και να απομακρύνονται από τον τρίτο, Pedrosa. Οι πτώσεις όμως συνέχιστηκαν, κι αυτοί που είχαν σειρά ήταν ο Smith (Monster Yamaha Tech 3) στον 19ο γύρο και ο Bautista στον 21ο γύρο.

Προς μεγάλη ευχαρίστηση του κοινού στο Qatar -ζωντανά- και στον υπόλοιπο κόσμο -τηλεοπτικά- ο περσινός πρωταθλητής Marquez και ο 9 φορές έμπειρος πρωταθλητής Rossi, αντάλλαξαν πυρά και την πρώτη θέση σε μια μονομαχία στη νυχτερινή έρημο της Ντόχα, με τον Marquez να βγαίνει πρώτος από την τελευταία στροφή πριν τον τερματισμό.

Τον καλύτερο χρόνο του αγώνα πέτυχε ο νικητής, Marc Marquez στον τελευταίο γύρο, καθώς προσπαθούσε να κρατήσει τον Rossi πίσω του. Τρίτος μετά από έναν συντηρητικό αγώνα, τερμάτισε ο Pedrosa, με τους Espargarο, Dovizioso και Crutchlow, να τον ακολουθούν. Ο τελευταίος μάλιστα φάνηκε να μένει από βενζίνη λίγα μέτρα προτού τερματίσει (ενώ τελικά το πρόβλημα ήταν στα ηλεκτρονικά της μοτοσικλέτας του).

Εγκατέλειψαν από πτώσεις ή μηχανικές βλάβες, οι:

Alvaro Bautista ESP Go&Fun Honda Gresini (RC213V)
Bradley Smith GBR Monster Yamaha Tech 3 (YZR-M1)
Pol Espargaro ESP Monster Yamaha Tech 3 (YZR-M1)
Stefan Bradl GER LCR Honda MotoGP (RC213V)
Hector Barbera ESP Avintia Racing (Avintia)
Jorge Lorenzo ESP Movistar Yamaha MotoGP (YZR-M1)

auto.in.gr

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.