Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Βαλντές από τα… παλιά οδήγησε τον Ολυμπιακό σε νίκη επί του Εργοτέλη

Ένα εύκολο βράδυ πέρασε απόψε ο Ολυμπιακός στην Κρήτη, καθώς συνέτριψε 4-1 τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 30ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λιγκ. Τα τέρματα των «ερυθρολεύκων» πέτυχαν οι Βαλντές (3΄, 9΄, 13΄) και Κάμπελ (32΄, πέναλτι), ενώ ο Εργοτέλης μείωσε με τον Ιμπραΐμ στο 55΄.

Οι Πειραιώτες πήραν από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Βαλντές, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε το λάθος γύρισμα της μπάλας του Τζανακάκη προς τα πίσω, την έκλεψε και την έστειλε στο βάθος της εστίας του Στοΐκοβιτς για το 0-1. Ο Παραγουανός στράικερ διπλασίασε τα τέρματά του και αυτά του Ολυμπιακού στο 9΄, όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας από τον Σέποβιτς και «νίκησε» εκ νέου τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη.

Στο 10΄ ο Εργοτέλης έχασε την ευκαιρία να μειώσει, όταν ο Χαντί κέρδισε την κόντρα από τον Αβραάμ Παπαδόπουλο και βρέθηκε σε «θέση βολής», αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Στο 13ο λεπτό ο Βαλντές πέτυχε χατ τρικ, όταν πήρε τη διαγώνια πάσα του Σάμαρη και πλάσαρε σωστά τον Στοΐκοβιτς, «γράφοντας» το 0-3. Στο 31΄ ο Πέρες κέρδισε πέναλτι για το μαρκάρισμα που δέχθηκε από τον Τζανακάκη, με τον Κάμπελ να ευστοχεί στο επόμενο λεπτό από την άσπρη βούλα και να διαμορφώνει το 0-4, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 55΄ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ιμπραΐμ, το μακρινό σουτ του οποίου έστειλε την μπάλα στο βάθος της δεξιάς γωνίας του Μέγερι. Στο 59΄ ο Στοΐκοβιτς απέκρουσε το πλασέ του Σέποβιτς, ενώ στο 62΄ ο Μέγερι απέκρουσε το σουτ του Μπαντιμπανγκά. Στο 72΄ ο Μίτσελ επέλεξε να αντικαταστήσει τον Βαλντές με τον 18χρονο Βέργο, ο οποίος, μετά το Τσάμπιονς Λιγκ, έκανε ντεμπούτο και στη Σούπερ Λίγκα. Ο Εργοτέλης είχε μια καλή στιγμή στο 75΄, με το σουτ του Διαμαντάκου να φεύγει άουτ.