Νίκη Ολυμπιακού, «διπλό» οι Ίωνες, στο τάι μπρέικ οι Μακεδόνες

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση στο Κύπελλο και από τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί της ΑΕΚ στην αναμέτρηση που επαναλήφθηκε, ο Ολυμπιακός έφτασε σε ένα σχετικά εύκολο 3-0 (25-21, 25-13, 25-09) απέναντι στον Πανναξιακό στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Έπειτα από ένα άκρως αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Μακεδόνες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-2 (23-25, 26-24, 25-19, 21-25, 15-13) απέναντι στον Ηρακλή Κηφισιάς. Αν και βρέθηκαν δύο φορές στο σκορ οι Ίωνες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο Κατσάνειο με 3-2 (19-25, 25-23, 18-25, 25-21, 15-11), διατηρώντας έτσι μαθηματικές ελπίδες για το θαύμα της παραμονής.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση στο Κύπελλο και από τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί της ΑΕΚ στην αναμέτρηση που επαναλήφθηκε, ο Ολυμπιακός έφτασε σε ένα σχετικά εύκολο 3-0 (25-21, 25-13, 25-09) απέναντι στον Πανναξιακό στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Η ομάδα της Νάξου είχε την ατυχία να χάσει την Σέρβα βασική πασαδόρο του Κριστίνα Τσέσλιαρ, η οποία τραυματίστηκε στον αντίχειρα την ώρα που έκανε ζέσταμα! Έτσι, οι Ναξιώτισσες άντεξαν μόνο για ένα σετ στο κλειστό του Ρέντη, αφού αν και μπήκαν δυνατά (7-8, 16-15), μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, οι «ερυθρόλευκες» έχτισαν ένα μικρό προβάδισμα (18-16, 23-20) και πάνω σε αυτό κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 (25-21).

Έπειτα από ένα άκρως αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Μακεδόνες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-2 (23-25, 26-24, 25-19, 21-25, 15-13) απέναντι στον Ηρακλή Κηφισιάς. Η ομάδα της Κηφισιάς, έστω και χωρίς τις Λέτσκοβα και Σιλχάνοβα που ήταν τραυματίες, χτύπησε το παιχνίδι στα «ίσια» και έφτασε μια ανάσα από το «διπλό» στο κλειστό της Χαλάστρας στην προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Αν και βρέθηκαν δύο φορές στο σκορ οι Ίωνες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο Κατσάνειο με 3-2 (19-25, 25-23, 18-25, 25-21, 15-11), διατηρώντας έτσι μαθηματικές ελπίδες για το θαύμα της παραμονής. Ο Ηρακλής αν και είχε την ευκαιρία να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή του, μετά το τρίτο σετ έκανε πολλά λάθη και έχασε δίκαια.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 3 (3/4 επ.), Κωνσταντίνου 2 (1/5 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Κις 11 (3 άσοι, 8/22 επ.), Μονζόνι 11 (7/11 επ, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (1 άσος, 2/4 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 13 (1 άσος, 11/17 επ., 72% υπ. – 72% άριστες, 1 μπλοκ), Κονόμη (λ., 88% υπ. – 75% άριστες), Κοσμά 9 (1 άσος, 7/15 επ., 67% υπ. – 44% άριστες, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τέζα 3 (2 άσοι, 1/1 επ.).

Πανναξιακός (Κόβαζιτς):
Γκολφινοπούλου, Ράντοβιτς 5 (5/14 επ., 68% υπ. – 40% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (4/8 επ.), Καρπουζά 10 (9/34 επ., 1 μπλοκ), Λαγουδάκη 7 (1 άσος, 6/23 επ., 70% υπ. – 60% άριστες), Εμμανουηλίδου 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Κακουράτου (λ., 57% υπ. – 48% άριστες), Τρίβουνιτς (22% υπ.), Φάρκωνα.

Ηρακλής (Μίλεφ): Κωνσταντινίδου Λ., Βέλλιου, Κυριακίδου Κωνσταντινίδου Ελ. 8, Στράντζαλη, Αλτίνη, Αρτακιανού –λ / Παπαστεφάνου, Καλαϊτζίδου.

Ίωνες (Κωβαίος): Μαλουσάρη, Ντόνα, Κομλένοβιτς, Κατσαντώνη, Φωτεινού, Χρήστου, Μάρκου –λ / Μεγαρίτη –λ, Σκορδίλη, Παπουτσάκη, Μουτζούρη.

ΣΑΒΒΑΤΟ 08/02/2014
Ηρακλής Θεσσαλονίκης – Ίωνες 2-3 (25-19, 23-25, 25-18, 21-25, 11-15)
Ολυμπιακός – Πανναξιακός 3-0 (25-21, 25-13, 25-9)
Μακεδόνες – Ηρακλής Κηφισιάς 3-2 (23-25, 26-24, 25-19, 21-25, 15-13)
ΑΟ Μαρκοπούλου – Παναθηναϊκός (Αναβλήθηκε)

ΚΥΡΙΑΚΗ 09/03/2014
Ρεθύμνου, 15:00 ΟΠ Ρεθύμνου – ΕΟ Σταυρούπολης (Αγγελίδης-Κανακάκης)
Ιωνικού, 20:00 ΑΕΚ – ΦΟ Βριλησσίων (Τσιμπινός-Μενεσλής)

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.