Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ο Ντουράντ... έκοψε την φόρα Κουφού και Καλάθη

Ο Ντουράντ… έκοψε την φόρα Κουφού και Καλάθη

Λίγο από... Παναθηναϊκό στο Μιλάνο θύμισαν οι Γκρίζλις, καθώς τα ξημερώματα του Σαββάτου κατάφεραν να «επιστρέψουν» από το -19 και να μειώσουν στους 3 κόντρα στους ασταμάτητους Θάντερ, ωστόσο δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους, αφού ο εξαιρετικός Κέβιν Ντουράντ δεν επέτρεψε στην «παρέα» των Κουφού και Καλάθη να ολοκληρώσει την ανατροπή με αποτέλεσμα η Οκλαχόμα να πάρει τη νίκη με 113-107.

Λίγο από… Παναθηναϊκό στο Μιλάνο θύμισαν οι Γκρίζλις, καθώς τα ξημερώματα του Σαββάτου κατάφεραν να «επιστρέψουν» από το -19 και να μειώσουν στους 3 κόντρα στους ασταμάτητους Θάντερ, ωστόσο δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους, αφού ο εξαιρετικός Κέβιν Ντουράντ δεν επέτρεψε στην «παρέα» των Κουφού και Καλάθη να ολοκληρώσει την ανατροπή με αποτέλεσμα η Οκλαχόμα να πάρει τη νίκη με 113-107.

Ο Κουφός είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 16 λεπτά συμμετοχής και ο Καλάθης 4 πόντους και 5 ασίστ σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Για έκτη φορά φέτος οι Μάβερικς βρίσκονται στο +15 και στο τέλος αποχωρούν ηττημένοι από το γήπεδο, με τον νέο… θύτη να είναι οι Μπουλς (91-100), μέσα μάλιστα στο Ντάλας. Οι «Μαβς» ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά το βράδυ της Παρασκευής και όλα έδειχναν πως όδευαν προς μία άνετη νίκη. Ωστόσο, για άλλη μια φορά το Ντάλας… κατάφερε να χάσει παρ’ ό,τι είχε πάρει διαφορά τουλάχιστον 15 πόντων. Στην τελευταία περίοδο ακολούθησε μεγάλη μάχη και το… κλειδί της νίκης για τους Μπουλς ήταν το σερί 11-0 με το σκορ στο 85-84 (-5:07), το οποίο με 1:23 να απομένουν για τη λήξη είχε γίνει 94-85 κι όλα πια είχαν κριθεί.

Ο Γκόραν Ντράγκιτς πραγματοποιεί την καλύτερη σεζόν της καριέρας του (20.2π., 6.2ασ., 3.5ρ.) και οι Σανς έχουν βρει στο πρόσωπο του τον ηγέτη που θα τους οδηγήσει ξανά στα πλέι οφ! Ο Σλοβένος γκαρντ σημείωσε 40 πόντους κόντρα στους Πέλικανς και έκανε ρεκόρ καριέρας, με τους Σανς να παίρνουν τη νίκη με 116-104. Ο Ντράγκιτς ήταν αμφίβολος πριν από το πρώτο τζάμπολ της αναμέτρησης λόγω ενός προβλήματος στον δεξιό του αστράγαλο, ωστόσο βρέθηκε κανονικά στο παρκέ του US Airways Center και ήταν… ασταμάτητος!

Οι Λέικερς έπειτα από τρεις σερί ήττες πέτυχαν την πρώτη νίκη τους κερδίζοντας τους Κινγκς με 126-122, καθώς σούταραν με το απίστευτο 70,4% (19/27) έξω από τη γραμμή του τρίποντου!

Το Σακραμέντο παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον τιμωρημένο Ντε Μάρκους Κάζινς έμοιαζε ικανό να περάσει από το Λος Αντζελες , αφού ο Ντέρικ Γούιλιαμς κάλυψε την απουσία του με τον καλύτερο τρόπο, ενώ οι Γκέι (32 π.) και Τόμας (26 π.) ήταν και πάλι σε εξαιρετική μέρα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 65-54 στο ημίχρονο, όμως, σε πρώτη φάση είδαν τον Γκασόλ (22 π., 5 ριμπ., 6 ασ., 2 τάπες) να τους ανατρέπει τα πλάνα. Μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε η τρομακτική ευστοχία των γηπεδούχων στα τρίποντα, ανατρέποντας τις ισορροπίες.

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 10-8: Φουλάρουν για το Final 4 οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φερεντσβάρος με 10-8, την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις και έπιασε κορυφή μαζί με τους Ούγγρους.