Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Νίκη για Κουφό και Καλάθη επί των Λέικερς

Οι Γκρίζλις επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας 108-103 των Λέικερς στο «ΦεντΕξΦόρουμ» του Μέμφις, με τους Νικ Καλάθη και Κώστα Κουφό να έχουν μερίδιο στην επιτυχία. Ο διεθνής γκαρντ αγωνίστηκε για 22 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα με απολογισμό 6 πόντους (3/8 δίποντα, 0/1 βολή), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος, ενώ ο Κουφός τελείωσε τον αγώνα με 6 πόντους (3/5 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος στα 13 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα της συμμετοχής του.

Το Μέμφις, το οποίο υποχρέωσε τους Λέικερς στην τρίτη διαδοχική ήττα τους, είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό ποντων με κορυφαίο τον Κόρτνεϊ Λι (18 πόντοι), ενώ ο Μαρκ Γκασόλ, εκτός από τους 14 πόντους του, πήρε και 12 ριμπάουντ. Από την πλευρά τους, οι «λιμνάνθρωποι» είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με καλύτερο τον Τζόντι Μικς (19 πόντοι), ενώ ο Πάου Γκασόλ τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Μέμφις προηγήθηκε 76-54, έξι λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο οι Λέικερς ευστόχησαν σε 10/16 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο (7/11 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο) και πλησίασαν στο -3 (106-103), 14.9 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Ο Λι «απάντησε» με 2/2 βολές για το 108-103, ενώ ο Γουέσλι Τζόνσον αστόχησε σε τρίποντο στα 7.9 δεύτερα και το Μέμφις κράτησε το προβάδισμα και τη νίκη.

Συνοπτικά, στους αγώνες για το ΝΒΑ που έγιναν τα ξημερώματα σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Φιλαδέλφεια-Ορλάντο 90-101

Βοστώνη-Ατλάντα 115-104

Σικάγο-Γκόλντεν Στέιτ 103-83

Ντάλας-Νέα Ορλεάνη 108-89

Μέμφις-Λ.Α. Λέικερς 108-103

Οκλαχόμα Σίτι-Κλίβελαντ 104-114

Σαν Αντόνιο-Ντιτρόιτ 120-110

Γιούτα-Φοίνιξ 109-86