Τέλος στο σερί των πέντε ηττών του έδωσε σήμερα με σπουδαίο «διπλό» ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος πέρασε νικηφόρα 76-67 από τα Ιλίσια απέναντι στον Ηλυσιακό, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα».

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ουίλσον με 17 πόντους και 4/6 τρίποντα, ενώ από τον Ηλυσιακό, ο οποίος πλήρωσε την αστοχία του (19/60 σουτ εντός πεδιάς), ξεχώρισαν οι Άντερσον με 24 πόντους και Μποντζ με νταμπλ νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (13π.-14ρ.).

Με την τριπλέτα Ουίλσον, Ντάνιελ και Μπολντς να βγάζει… φωτιές, ο Απόλλων Πατρών πήρε τα «ηνία» στον αγώνα με το… καλημέρα. Συγκεκριμένα, από το ισόπαλο 17-17 που βρέθηκαν οι δύο ομάδες στο 7′, οι Αχαιοί έτρεξαν το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 2-12 και έκλεισαν με διψήφια διαφορά το πρώτο δεκάλεπτο (19-29).

Με τρίποντο του Λιανού οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +11 (26-37) στο 15′, αλλά ο Άντερσον με έξι διαδοχικούς πόντους φρόντισε να πρωτοστατήσει στο σερί 7-0, με το οποίο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 33-37. Ωστόσο, ο Μιλουτίνοβιτς φρόντισε να κρατήσει τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ (37-41 στο ημίχρονο).

Με τον Μποντζ να κυριαρχεί στις ρακέτες και τον Άντερσον να μην μπορεί να… αναχαιτιστεί από τους Αχαιούς, ο Ηλυσιακός παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής και στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ με το… καλημέρα της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ισοφάριση (57-57), μετά από τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ.

Ωστόσο, η… βροχή τριπόντων από πλευράς Απόλλωνα (4/4 δια χειρός Μπολντς (2), Ρος και Ουίλσον) έδωσε την απαραίτηση ώθηση και η ομάδα του Νίκου Βετούλα ξέφυγε ένα λεπτό πριν τη λήξη με 9 πόντους (62-71), ενώ έφτασε άνετα στο τελικό 67-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 37-41, 54-57, 67-76.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Λιόγας): Καυκής 2, Αντωνάκης 8, Χατζής 8, Δορκοφίκης 2, Στέφενς 8 (1), Ιωάννου 2, Μπόντζ 13 (14ρ.), Άντερσον 24 (4).