Σάββατο 27 Απριλίου 2024
«Αυτοκτονίες» στο φινάλε από τον ΠΑΟΚ και τον Πανιώνιο

O ΠΑΟΚ «κατέρρευσε» στα τελευταία δώδεκα λεπτά και το ευρωπαϊκό νικηφόρο σερί του έλαβε τέλος. Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν 77-75 από την TED Άνκαρα στο κλειστό της Πυλαίας, σε αγώνα για την 3η ημέρα του EuroCup, με την τουρκική ομάδα, που γύρισε από το -20 (52-32 στο 21΄), να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της στον 6ο όμιλο. Λίγες ώρες αργότερα, ο Πανιώνιος υπέστη επίσης την πρώτη ήττα του στον θεσμό αφού ηττήθηκε με 91-86 στο «Ελληνικό» από την Νεπτούνας Κλαϊπέντα αν και βρέθηκε να κερδίζει με 72-65 στο 30'.

O ΠΑΟΚ «κατέρρευσε» στα τελευταία δώδεκα λεπτά και το ευρωπαϊκό νικηφόρο σερί του έλαβε τέλος. Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν 77-75 από την TED Άνκαρα στο κλειστό της Πυλαίας, σε αγώνα για την 3η ημέρα του EuroCup, με την τουρκική ομάδα, που γύρισε από το -20 (52-32 στο 21΄), να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της στον 6ο όμιλο.

Με επιθετική δεινότητα, περιορίζοντας, παράλληλα, τα βασικά «κλειδιά» της αντιπάλου του, ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο. Διάστημα που, με εξαίρεση το πρώτο λεπτό, όταν και η Ανκαρα προηγήθηκε με 0-4 (Γκολούμποβιτς, Τάκερ), είχε τα ηνία στο σκορ.

Ο Χαραλαμπίδης, με τρίποντο, άνοιξε λογαριασμό για τον «Δικέφαλο», με τη σκυτάλη να πηγαίνει στην πορεία στους Μπόγρη, Τσαϊρέλη, οι οποίοι, σκοράροντας με άνεση, έδωσαν διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (7’ 23-12, 9’ 29-17).

Το σκηνικό δε διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Σούλης Μαρκόπουλος επέλεξε να αλλάξει την αρχική πεντάδα (από το 13’ έπαιζαν οι Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς, Πέιν, Καλλές, Μαργαρίτης).

Η απόσταση από την τούρκικη ομάδα συνέχισε να αυξάνει, με συνέπεια, με ένα σερί 13-2, να φτάσει στο +23 (16’ 44-21). Στο τετράλεπτο ως το φινάλε του ημιχρόνου οι «ασπρόμαυροι» χαλάρωσαν παραπάνω από το επιτρεπτό, υπέπεσαν σε λάθη και έδωσαν το δικαίωμα στην Ανκαρα να μειώσει (με διαδοχικά τρίποντα από τους Τάκερ, Οτζκάν), στους 14 πόντους (46-32).

Η περίοδος ολοκληρώθηκε με δύο εύστοχες βολές του Πέιν και τον ΠΑΟΚ στο +16 (48-32).

Με εκτελεστές τους Κασελάκη, Μπόγρη, που αξιοποίησαν άριστα δυο όμορφες ασίστ του Κούπερ, οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο +20 με την έναρξη της τρίτης περιόδου (52-32), η φόρα τους, όμως, κόπηκε τάχιστα. Με σερί 0-10, έχοντας τους Τάκερ, Βάλτερς να εκτελούν από τα 6.75 και τον Γκολούμποβιτς να συνεισφέρει, οι Τούρκοι μείωσαν στο 24’ σε 52-42.

Η «απάντηση» για τον ΠΑΟΚ προέκυψε με επιμονή στην επίθεση (είχε τον τρόπο να ανανεώνει επιθέσεις) και κινητήριο μοχλό τον Χαραλαμπίδη. Με επτά πόντους του τελευταίου η διαφορά «ανέβηκε» +15 (27’ 59-44), με τους Τούρκους, ωστόσο, να μην τα παρατάνε ομοίως.

Εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους στη ρακέτα με τον Γκολούμποβιτς και με «ζεστό» το χέρι του Καντάν, «πάτησαν» γκάζι και με σερί 0-20 μετέτρεψαν το 61-47 του 28’ σε 61-67 στο 35’, με το σύνολο του Μαρκόπουλου να δείχνει ανήμπορο να αντιδράσει αμυντικά και επιθετικά.

Με μια βολή του Μπόγρη, στα 4.25’ πριν το τέλος, ο ΠΑΟΚ σκόραρε για πρώτη φορά στην τέταρτη περίοδο (62-67) και έφερε το ματς στα ίσια στα 1.44’, με τρίποντο του Μαργαρίτη και δύο βολές του Χαραλαμπίδη (67-67).

Κάπου εκεί το πήρε προσωπικά ο Τάκερ. Με επτά πόντους του η Ανκαρα πήρε διαφορά πέντε πόντων (69-74), με το χρονόμετρο να θέλει 25’’ για τη λήξη (στο ενδιάμεσο ο Μπόγρης σκόραρε για τον «Δικέφαλο»). Ο Τσόχλας με τρίποντο στα 20’’ έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (72-74), διαφορά που πήγε στους τρεις πόντους με μια βολή που πέτυχε στα 18’’ ο Καντάν (72-75).

Ο Χαραλαμπίδης αστόχησε σε τρίποντο, ο Μπαϊγκιούλ, με δύο βολές, έκανε το 72-77 και στα τελευταία έξι δευτερόλεπτα ο Κούπερ είχε τη δυνατότητα να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά δεν τα κατάφερε. Ευστόχησε σε τρίποντο (75-77), εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην επαναφορά από τους Τούρκους, αλλά κάτω από το καλάθι δεν μπόρεσε να σκοράρει και να δώσει το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να διεκδικήσει τη νίκη στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 48-32, 61-52, 75-77
Διαιτητές: Πάολο Ταουρίνο (Ιταλία), Ιγκόρ Ντραγκόγεβιτς (Μαυροβούνιο), Αλεξέι Νταβίντοφ (Ρωσία)

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 4, Κούπερ 3 (1), Χαραλαμπίδης 20 (3), Τσόχλας 8 (2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10, Δέδας, Μαργαρίτης 5 (1), Καλλές 4, Μπόγρης 17, Κασελάκης 4

ΑΝΚΑΡΑ (Ερκουμέντ Σουντέρ): Καβακλίογλου 7 (1), Καντάν 11 (1), Ερντενίζ 2, Πλίσνιτς 2, Βάλτερς 9 (1), Γκολούμποβιτς 23, Τάκερ 17 (3), Καμέρ, Οτζκάν 4, Μπαϊγκιούλ 2

Εντός έδρα ήττα στο φινάλε και για τον Πανιώνιο

Μετά το πρωτάθλημα ο Πανιώνιος υπέστη την πρώτη ήττα του και στο EuroCup. Οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν 91-86 από τη Νεπτούνας Κλαϊπέντα στο κλειστό του Ελληνικού, σε αγώνα για την 3η ημέρα της διοργάνωσης, με τους Λιθουανούς να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη τους στο 8ο όμιλο.

Πρώτος σκόρερ των νικητών μπορεί να ήταν ο Βάλντας Βασίλιους με 23 πόντους, αλλά τη «ζημιά» στον Πανιώνιο την έκανε ο Βιτάουτας Σαρακάουσκας με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3/5 τρίποντα. Από τους «κυανέρυθρους» ξεχώρισε ο Ούρος Ντούβνιακ (18π.), ο οποίος σημείωσε τα 2 από τα μόλις 3 εύστοχα τρίποντα της ομάδας του σε 13 προσπάθειες, και ο Κέβιν Λάνγκφορντ, που πέτυχε τους 15 από τους 17 συνολικά πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε λύσεις στη γραμμή ψηλών.

Το νωχελικό ξεκίνημα του Πανιωνίου έδωσε τη δυνατότητα στην Νεπτούνας να επιβάλει το ρυθμό της και να προηγηθεί γρήγορα με 6-0 στο 2′ και 19-6 στο 7′. Ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν μετά από εξαιρετική άμυνα και τον Σίμτσακ να δίνει λύσεις στην περιφέρεια να τρέξουν το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 12-2 και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο -3 (18-21). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο, κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ (10 έναντι 5) και με τον Μίλμπουρν να «ζεσταίνεται» προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 12′ (27-25).

Ο ΜακΚόλουμ με προσωπικό σερί κράτησε το προβάδισμα, αλλά οι Λιθουανοί των 6 τριπόντων σε 11 προσπάθειες μέχρι το ημίχρονο σήκωσαν και πάλι κεφάλι στο σκορ, για να γράψει ο Σίμτσακ το σκορ πρώτου εικοσαλέπτου 43-44 στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου. Βασίλιους (9π. με 2/2 τρίποντα) και Σαρακάουσκας (10π. με 2/3 τρίποντα) οι «εκτελεστές» του Πανιωνίου στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο οι «κυανέρυθροι» τα… έσπασαν από τα 6.75 (1/6).

Μετά από ένα ισορροπημένο, μέχρι το 28′, τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος βρήκε στο πρόσωπο του Λάνγκφορντ τις λύσεις που έψαχνε κοντά στο καλάθι και σε αυτό του Ντούβνιακ από τα 6.75 και πέτυχε την ανατροπή. Δύο φορές ο Αμερικανός του Πανιωνίου κέρδισε καλάθι και φάουλ (58-57 στο 28′, 67-65 στο 29′), ενώ ισάριθμες φορές εκτέλεσε ο Ντούβνιακ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (62-62 στο 29′, 70-65 στα 50» τα μοναδικά τρίποντα των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο) και οι «κυανέρυθροι» με σοβαρή άμυνα μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +7 (72-65).

Στον… επίλογο του αγώνα, ο Πανιώνιος «μπλόκαρε» μετά το 74-65, δέχθηκε σερί 11-0 και στο 35′ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 74-76. Οι «κυανέρυθροι» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την έξοδο του κορυφαίου των αντιπάλων Βιτάουτας Σαρακάουσκας με πέντε φάουλ στο 39′, ενώ παρά τις προσπάθειες του Λάνγκφορντ δεν πέτυχαν κάτι καλύτερο από το 82-84 στο 39′. Τα λάθη από πλευράς Πανιωνίου βοήθησαν τη Νεπτούνας να γράψει από τη γραμμή των βολών το τελικό 91-86.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αρτεάγκα (Ισπανία), Περέα (Ισπανία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο)

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 43-44, 72-65, 86-91

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 16, Μοτσενίγος, Ντούβνιακ 18 (2), Κάρτερ 5 (1), Μίλμπουρν 12, Αθανασούλας 5, Μπατής, Λάνγκφορντ 17, Μίτσελ, Σίμτσακ 12, Σαλούστρος 1.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Καζίς Μακσβίτις): Μαζέικα 11, Γκιρτζούνας 2, ΜακΚλερ, Σίνιτσα 2, Εϊουταβίτσιους 3 (1), Σαρακάουσκας 17 (3), Ρανκάουσκας 20 (2), Ουλάνοβας 9, Βασίλιους 23 (3), Σμιθ 4.

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.