Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ισοπαλία για Βαλένθια στο Μπιλμπάο, πρωτιά για Ατλέτικο

Ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην Μπιλμπάο και τη Βαλένθια κι έτσι οι δυό τους συνεχίζουν να συμβαδίζουν στην 5η θέση της βαθμολογίας, μαζί με τη Χετάφε, που επικράτησε στο «Αλφόνσο Πέρεθ» 3-1 της Μπέτις. Στην πέμπτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος ανέβηκε η Χετάφε μετά την νίκη της με 3-1 επί της Μπέτις, στο «Αλφόνσο Πέρεθ».

Η Σεβίλη χάρη στο γκολ του Ράκιτιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα, έκαμψε την αντίσταση της αξιόμαχης Αλμερίας με 2-1.

Με νέα νίκη 2-1, αυτή τη φορά επί της Θέλτα, η Ατλέτικο Μαδρίτης, κράτησε τη θέση της δίπλα στη Μπαρτσελόνα στην κορυφή της βαθμολογίας. Συγκεκριμένα τα τέρματα των Μαδριλένων σημείωσε ο Κόστα (42′, 61′) που έχασε και πέναλτι (26′), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νολίτο στο 71ο λεπτό.