Η AEK νίκησε και προσπέρασε τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της Α1 γυναικών

Η ΑΕΚ νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών, πέρασε στην κορυφή και άφησε στην 3η θέση τις «ερυθρόλευκες» καθώς πλέον υπάρχει ανάμεσά τους ο Ηρακλής Κηφισιάς!

Στο παιχνίδι που οι φίλοι του βόλεϊ παρακολούθησαν live από το volleyball.gr, οι δύο ομάδες έριξαν όλο το βάρος στο σερβίς, πιέζοντας την αντίπαλη υποδοχή και αναγκάζοντας τις ακραίες και τα λίμπερο σε άσχημες επιλογές.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των γηπεδούχων και πήρε το προβάδισμα. Η ΑΕΚ «απάντησε» με το ίδιο νόμισμα στο δεύτερο σετ, ενώ στο τρίτο που έγινε ντέρμπι, η ομάδα του Οικονόμου ανέτρεψε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα και έκανε το 2-1.

Στο τέταρτο σετ η Ένωση ξέφυγε με 22-7 και 24-13, με την Τένεβα να δίνει ελπίδες στον Ολυμπιακό καθώς με τα σερβίς της μείωσε σε 24-19, αλλά η Μποροβίντσεκ έβαλε τέλος στα… σενάρια ανατροπής και η ΑΕΚ επικράτησε με το «καθαρό» 3-1!

* Τραυματίστηκε στο πόδι και αποχώρησε στα μέσα του τέταρτου σετ η αρχηγός του Ολυμπιακού Δήμητρα Γιακουμή.

* Ωραίες εικόνες στο τέλος του αγώνα, με τις αθλήτριες των δύο ομάδων να φεύγουν αγκαλιά για τα αποδυτήρια και τον κόσμο να χειροκροτεί!

Τα σετ: 19-25, 25-18, 25-23, 25-19

ΑΕΚ (Απόστολος Οικονόμου): Τοτσίδου 13 (1 άσος, 11/23 επ., 38% υπ., 1 μπλοκ), Κις 19 (2 άσοι, 16/35 επ., 1 μπλοκ), Τζανακάκη 9 (1 άσος, 5/9 επ., 3 μπλοκ), Μποροβίντσεκ 11 (2 άσοι, 8/18 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 11 (9/29 επ., 43% υπ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 4 (2 άσοι, 1/4 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα (λ, 38% υπ.), Τσοχατζή

Ολυμπιακός (Τέλης Σωτήρχος): Κοσμά 6 (2 άσοι, 3/17 επ., 46% υπ., 1 μπλοκ), Λούκοβιτς 8 (2 άσοι, 5/27 επ., 1 μπλοκ), Γιακουμή 14 (4 άσοι, 5/13 επ., 5 μπλοκ), Μπλάνκο 11 (2 άσοι, 8/13 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 9 (2 άσοι, 6/27 επ., 30% υπ., 1 μπλοκ), Κονόμη (λ, 56% υπ.), Κωνσταντίνου 4 (1 άσος, 3/9 επ., 43% υπ.), Καβαθά, Μπουζουνιεράκη, Τέζα 2 (1 άσος, 1 μπλοκ)