Στον πέμπτο (και τελευταίο) αγώνα θα αναδειχθεί ο εφετινός πρωταθλητής στην Volleyleague, καθώς ο Φοίνικας Σύρου νίκησε και σήμερα στην Ερμούπολη τον Ηρακλή, με 3-0, και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2. Η τελευταία αναμέτρηση θα διεξαχθεί στη Μίκρα το προσεχές Σάββατο (28/4, 19:00), με τον νικητή να κατακτά το πρωτάθλημα. Θυμίζουμε ότι ο Ηρακλής έκανε το 2-0 στην έδρα του και ήθελε μία νίκη στη Σύρο για να πάρει τον τίτλο, όμως, οι νησιώτες κράτησαν την υπόσχεσή τους να… επιστρέψει η σειρά στη Θεσσαλονίκη για ένα ακόμη ματς.

Και όλα αυτά μετά από ένα παιχνίδι, το οποίο ναι μεν έληξε με 3-0 σετ, αλλά σε κανένα σημείο δεν ήταν ανιαρό. Οι ανατροπές εξάλλου είναι σήμα κατατεθέν στη σειρά των τελικών, με τον Φοίνικα να βρίσκεται πίσω με 15-20 στο α’ σετ, αλλά να αρχίζει να ροκανίζει τη διαφορά πιέζοντας στο σερβίς (17-20) για να φτάσουμε στο 19-22. Ο Ντόκιτς πήρε την αλλαγή, πήγε στη γραμμή του σερβίς κι έφυγε όταν το σκορ έγινε 25-22…

Στο δεύτερο σετ, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 21-22, ο Φοίνικας ισοφάρισε με τον Μπρίτσιτς κι ο Νεόφυτος πέρασε στο ματς τον Νικηφορίδη για το σερβίς. Ο Σερραίος ακραίος με έναν άσο κι ακόμη ένα εξαιρετικό σερβίς που χάλασε την υποδοχή του Ηρακλή έφερε την ομάδα του στο 24-22 και το σετ έληξε με χαμένο σερβίς του Προύσαλη.

Στο γ’ σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 13-16 και 16-19 (ο τελευταίος πόντος μετά από απίθανη άμυνα του Χριστοφιδέλη), αλλά ο Καβαλιώτης δέχθηκε δύο άσους σε φλοτ σέρβις του Μπρίτσις και του Θάνου για να φτάσουμε στο 21-20. Ο Γηραιός προηγήθηκε 22-23, όμως ο Γκόρτσανιουκ ισοφάρισε, ο Κουρνέτας με μπλοκ στον Χριστοφιδέλη έκανε το 24-23 κι ο Ντόκιτς έδωσε οριστικό τέλος στον αγώνα, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων.