Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου φαίνεται ότι είχαν ακόμη στο μυαλό τους οι παίκτες του Ατρομήτου και τελικά ο Αστέρας Τρίπολης τον έφερε… τούμπα μέσα στο Περιστέρι κερδίζοντας 1-0 στο με κεφαλιά – γκολ του Μπαρτολίνι μόλις στο 9ο λεπτό, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Μάλιστα, τα πράγματα έγιναν δυσκολότερα για τους γηπεδούχους -που ήταν φλύαροι επιθετικά σε όλο το παιχνίδι- όταν ο Τάτος στο 62′ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη του Βοσκάκη για διαμαρτυρίες και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Πάντως, οι γηπεδούχοι «φωνάζουν» για τη φάση του 88′, όταν ο Μήτρογλου έπεσε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι για μαρκάρισμα του Πουλίδο, όμως ο διαιτητής έδωσε κίτρινη για «θέατρο» στον φορ του Ατρομήτου.  Έτσι, ο Αστέρας πανηγύρισε την πρώτη επιτυχία μακριά από την έδρα του και παράλληλα υποχρέωσε τον Ατρόμητο στην πρώτη του εντός έδρας ήττα.

Η προϊστορία ήθελε τον Ατρόμητο να μην κερδίζει τον Αστέρα στην έδρα του με τίποτα και μόλις στο 8ο λεπτό οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη το επιβεβαίωσαν. Ο Μπρέσκα εκτέλεσε έναν κόρνερ από τα αριστερά, ο Μπαρτολίνι μόνος πήρε την κεφαλιά (ο Τόμας τον κοίταζε στα μάτια) και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Είκοσι λεπτά αργότερα ο Μάριο Μπρέσκα βρέθηκε μόνος από τα αριστερά, όμως έχασε το κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Πουλίδο. Παρόλα αυτά ο έμπειρος άσος έκανε το σουτ με τον Ιτανζ να μπλοκάρει. Ο Γάλλος πορτιέρο πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Άλβαρες στο 36ο λεπτό, κρατώντας έτσι το σκορ στο επίπεδο του 0-1.

Στο 41ο λεπτό ο Αστέρας έφτασε κοντά στο 2-0 με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Ο Μπαρτολίνι πήρε κεφαλιά στο πίσω δοκάρι, ο Ιτάνς απέκρουσε και στη συνέχεια έπιασε τη μπάλα μετά από νέο σουτ.

Το παιχνίδι πήρε φωτιά στο 68ο λεπτό. Ο Τάτος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα λόγω διαμαρτυρίας (φώναξε για χέρι-φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή) με τους συμπαίκτες του να πέφτουν πάνω στον διαιτητή.

Παρά την αριθμητικό μειονέκτημα ο Ατρόμητος πίεσε τον Αστέρα, όμως πέρα από κάποια σουτ δεν μπόρεσε να κάνει κάποια καθαρή φάση. Στο 88ο λεπτό ο Ατρόμητος ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Μήτρογλου από τον Πουλίδο, όμως ο διαιτητής έδωσε κίτρινη κάρτα για «θέατρο» στον νεαρό φορ. Ο Ισπανός δεν βρήκε μπάλα στο τάκλιν του, αλλά το πόδι του άσου του Ατρόμητου.

Ο Αστέρας Τρίπολης προσγείωσε ανώμαλα τον Ατρόμητο, μετά την πρόκριση στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ και έφυγε με το τρίποντο από το Περιστέρι, 1-0, χάρη σε τέρμα του Μπαρτολίνι στο 9’. Πρώτη νίκη μακριά από την Τρίπολη για τους Αρκάδες, ενώ ο Ατρόμητος, χάνει πολύτιμο έδαφος στην μάχη για τα πλέι οφ. Με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι η ομάδα του Δώνη, λόγω αποβολής του Τάτου με δεύτερη κίτρινη, ενώ διαμαρτύρεται και για πέναλτι, στο φινάλε.

Σκόρερ: Μπαρτολίνι (9′ κεφαλιά)

Κάρτες: Τάτος (κίτρινη 18′), Κουρμπέλης (κίτρινη 20′), Σφακιανάκης (κίτρινη 67′), Τάτος (κόκκινη-2η κίτρινη 68′), Μπρίτο (κίτρινη 84′), Μήτρογλου (κίτρινη 87′), Πιπίνης (κίτρινη 90′).

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Νάστος, Σφακιανάκης, Γιαννούλης (46’ Αναστασάκος), Τομάς, Τάτος, Φυτανίδης, Επστάιν (71’ Πίτου Γκαρσία), Δημούτσος, Μήτρογλου, Καραγκούνης (46’ Μπρίτο).

Αστέρας Τρίπόλης (Σάκης Τσιώλης): Χακόμπο, Κουρμπέλης, Τσαμπούρης, Μπαρτολίνι, Πιπίνης, Πουλίδο, Ράγιος (90’ Φορμίκα), Αλβάρες, Ουσέρο, Σολάκης (57’ Περόνε), Μπρέσκα (78’ Λαδάκης).

Διαιτητής: Βοσκάκης
Βοηθοί: Μπιτσίδης, Σταμάτογλου