Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Αγγιξε τα... αστέρια ο ΠΑΟΚ αλλά τα έχασε από τον Αγιαξ

Αγγιξε τα… αστέρια ο ΠΑΟΚ αλλά τα έχασε από τον Αγιαξ

Στο Europa League θα συνεχίσει την εφετινή ευρωπαϊκή πορεία του ο ΠΑΟΚ καθώς παραχώρησε ισοπαλία 3-3 στον Αγιαξ στο γήπεδο της Τούμπας και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Champions League. Οι Ολλανδοί σε συνδυασμό με την ισοπαλία 1-1 του «Αμστερνταμ Αρίνα» πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης. Ο «Δικέφαλος» άγγιξε την πρόκριση αλλά δεν κατόρθωσε να την κρατήσει, καθώς όχι απώς άνοιξε το σκορ αλλά έχασε και πέναλτι (με τον Ίβιτς) όταν το σκορ ήταν 2-3.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

O Αγιαξ που έψαχνε πάση θυσία γκολ ξεκίνησε φουριόζος και στα πρώτα λεπτά έφτασε δύο φορές κοντά στην επίτευξη του στόχου του, με τον Λίντγκρεν να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι (σ.σ. ο Κρέσιτς την βρήκε με τα ακροδάχτυλα) στο 8′ και την κεφαλιά του Σουάρες στο 12′ να φεύγει μόλις άουτ.

Ο ΠΑΟΚ, αφού ξεπέρασε το αρχικό μπλακ-άουτ βγήκε από το καβούκι του και στο 14′ παραλίγο να ανοίξει το σκορ με τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Φαν Ντερ Βιλ, βγήκε απέναντι στον Στεκέλενμπουργκ, αλλά το πλασέ του, αν και αρχικά η μπάλα έφυγε από τα χέρια του ολλανδού γκολκίπερ τελικά δεν πέρασε τη γραμμή, καθώς την πρόλαβε την ύστατη στιγμή.

Ο «Δικέφαλος» με αυτή τη φάση πήρε τα… πάνω του και δύο λεπτά αργότερα (16′) πέτυχε το 1-0, με γυριστή κεφαλιά του Βιεϊρίνια που πετάχθηκε στο πρώτο δοκάρι σε… γλυκιά εκτέλεση φάουλ του Σορλέν.

Ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία στο 28′ και πάλι με τον Βιεϊρίνια, ο οποίος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, αλλά το σουτ του απέκρουσε σωτήρια ο Στεκέλενμπουργκ. Οι ολλανδοί προσπάθησαν με κάποια μακρινά σουτ να ισοφαρίσουν πριν βγει το ημίχρονο, ωστόσο δεν τα κατάφεραν και έτσι οι Θεσσαλονικείς πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν εφιαλτική για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έκανε τραγικά λάθη στην άμυνά του και χάρισε τρία γκολ στον Αγιαξ!

Η αρχή έγινε στο 48′ με τον Σουάρες να υποδέχεται την μπαλιά του Φαν Ντερ Βιλ, να πιάνει στον ύπνο τους Τσιρίλο και Μπουσαϊντί και να ισοφαρίζει σε 1-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σουάρες «χορεύει» τον Τσιρίλο βγάζει και την παράλληλη σέντρα με τον επερχόμενο Ντε Γιονγκ να βάζει την προβολή και να κάνει το 1-2.

Και σαν να μην έφταναν αυτά ήρθε και η… χορηγία του Κρέσιτς στο 53′, ο οποίος δέχτηκε γκολ από χλιαρή εκτέλεση φάουλ του Λίντγκρεν για να τριτώσει το κακό (1-3).

Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και στο 55′ απάντησε με τον Σαλπιγγίδη, που με πλασέ από κοντά ύστερα από σέντρα του Σορλέν μείωσε σε 2-3 πετυχαίνοντας παράλληλα το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του «Δικεφάλου» στην επιστροφή του στην Τούμπα.

Ωστόσο, η άμυνα του Δικεφάλου θυμίζει… τρικυμία εν κρανίω και κάθε επίσκεψη του Σουάρες και της παρέας του προκαλεί αναταραχές. Στο 67′ και στο 71′ ο ουρουγουανός έχασε δύο ακόμη ευκαιρίες για γκολ, με την δεύτερη να βρίσκει στο δοκάρι!

Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ στέκεται όρθιος και στο 75′ έχει την μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι της πρόκρισης ισοφαρίζοντας το ματς. Ο Μπουσαϊντί κερδίζει πέναλτι από τον Ανίτα, αλλά ο Στεκέλενμπουργκ νικά τον Ιβιτς από την άσπρη βούλα, αφού η εκτέλεσή του ήταν πολύ κακή.

Ο Δερμιτζάκης τα παίζει όλα για όλα ρίχνοντας στη μάχη, μετά τον Μουσλίμοβιτς και τον Φιλομένο, μήπως και πετύχει το… θαύμα, ωστόσο δεν τα κατάφερε, με τον Ιβιτς στο 86′ να πετάει στα… σκουπίδια ακόμη μια καλή ευκαιρία και τον Σαλπιγγίδη στο 89′ να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ιβιτς τελικά σκόραρε στις καθυστερήσεις κάνοντας το 3-3, όμως πλέον ήταν αργά και όλα είχαν κριθεί…

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ Αναγνωριστικό παιχνίδι από τους δύο αντιπάλους

8′ Μακρινή σέντρα του Λίντγκρεν, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και αναγκάζει τον Κρέσιτς να διώξει με τα ακροδάχτυλά του

11′ Ο Σουάρες νικά τους Γκαρσία και Μπουσαϊντί στο κέντρο της άμυνας του ΠΑΟΚ καθώς πιάνει την κεφαλιά, αλλά στέλνει την μπάλα άουτ

13′ Ο Σαλπιγγίδης βρίσκεται απέναντι στον Στεκέλενμπουργκ, κάνει το συρτό σουτ η μπάλα κυλά προς την εστία του Αγιαξ αλλά ο Ολλανδός τερματοφύλακας την προλαβαίνει πριν περάσει ολόκληρη τη γραμμή

15′ ΓΚΟΛ 1-0 ο Σορλέν εκτελεί φάουλ από τα αριστερά και με σέντρα βρίσκει στο πρώτο δοκάρι τον Βιεϊρίνια, ο οποίος με γυριστή κεφαλιά δίνει στον ΠΑΟΚ σκορ πρόκρισης

28′ ο Γκαρσία με σέντρα ακριβείας βρίσκει μέσα στην ολλανδική περιοχή τον Βιεϊρίνια, ο οποίος κατεβάζει την μπάλα με όμορφο τρόπο, κάνει και το σουτ για να αποκρούσει ο Στεκέλενμπουργκ

41′ ο Σουλείμάνι προσπέρασε τον Μπουσαϊντί αλλά το δεξί σουτ που έπιασε βγήκε άουτ

Λήξη του α’ ημιρόνου

Έναρξη β’ ημιχρόνου

48′ ΓΚΟΛ 1-1 Η μπάλα μετά από σέντρα καταλήγει στον Σουάρες, ο οποίος βρίσκει τον τρόπο να σουτάρει ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς και σκοράρει

50′ ΓΚΟΛ 1-2 Ο Σουάρες νικά πάλι την «ασπρόμαυρη» άμυνα και τροφοδοτεί τον Ντε Γιονγκ, ο οποίος με προβολή δίνει σκορ πρόκρισης για τον Αγιαξ. Ο ΠΑΟκ θέλει δύο τέρματα για να προκριθεί.

55′ ΓΚΟΛ 1-3 Εκτέλεση φάουλ από τον Λίντγκρεν, ο Κρέσιτς δεν κάνει σωστή εκτίμηση της τροχιάς της μπάλας, η οποία καταλήγει στα δίχτυα του

56′ ΓΚΟΛ 2-3 Ο Σορλέν βρίσκει μέσα στα καρέ του Αγιαξ τον Σαλπιγγίδη που με κοντινό πλασέ σκοράρει και δίνει το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να εξακολουθεί να ελπίζει

61′ Κίτρινη κάρτα στον Τσιρίλο (ΠΑΟΚ)

64′ Αλλαγή παίκτη για τον ΠΑΟΚ: ο Μουσλίμοβιτς στη θέση του Βιτόλο

66′ Ο Σουάρες για ακόμα μια φορά κερδίζει τους Κοντρέρας και Τσιρίλο, αλλά το συρτό σουτ του καταλήγει άουτ

76′ Ο Μπουσαϊντί ανατρέπεται από τον Ανίτα και ο διαιτητής υποδεικνύει πέναλτι

76′ Κίτρινη κάρτα στον Ανίτα (Αγιαξ)

77′ Χαμένο πέναλτι: Ο Ίβιτς εκτελεί στο πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας του Αγιαξ αλλά ο Στεκέλενμπουργκ αποκρούει την μπάλα με τα πόδια

78′ Αλλαγή παίκτη για τον Άγιαξ: Ο Έρικσεν στη θέση του Σουλεϊμάνι

84′ Αλλαγή παίκτη για τον ΠΑΟΚ: Ο Φιλομένο στη θέση του Σνάουτσνερ.

88′ Ο Σαλπιγγίδης βρίσκεται μόνος απέναντι στον Στεκέλενμπουργκ, ο οποίος με το πανύψηλο σώμα του εμποδίζει το σουτ του επιθετικού του ΠΑΟΚ

90’+1 ΓΚΟΛ 3-3 Αντεπίθεση από τον ΠΑΟΚ, ο Σαλπιγγίδης δεν καταφέρνει να πλασάρει τον Στεκέλενμπουργκ όμως η μπάλα καταλήγει στον Ίβιτς, ο οποίος πλασάρει και σκοράρει

90+2 Αλλαγή παίκτη για τον Αγιαξ: ο Ολεγκέρ στη θέση του Σουάρες. Ο Ουρουγουανός αντιδρά κατά την αποχώρησή του από τον αγωνιστικό χώρο και ο Μάρτιν Γιολ… τον σπρώχνει!

Λήξη του αγώνα

Οι αρχικές συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σαλπιγγίδης, Σορλέν, Κοντρέρας, Βιεϊρίνια, Ίβιτς, Σνάουτσνερ.

ΑΓΙΑΞ: Στεκέλενμπουργκ, Φαν Ντερ Βιλ,
Αλντερβέιρελντ, Βερτόνγκεν, Ανίτα, Σουλεϊμάνι, Ντε Γιονγκ, Εμανουέλσον,
Σουάρες, Λίντγκρεν, Ντε Ζέου.

Διαιτητής: Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο (Ισπανός)

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι