26

Τα φαβορί προκρίθηκαν στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου δύο μεγάλα ζευγάρια θα διεκδικήσουν τα επόμενα εισιτήρια. Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ-Αρης θα αναμετρηθούν την Τετάρτη, ενώ εισιτήρια πήραν ακόμα ΑΕΚ, Μαρούσι και Μακεδονικός.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ζητήσει να διεξαχθεί το ντέρμπι την Πέμπτη, καθώς την Τετάρτη στο Καραϊσκάκη θα διεξαχθεί ο αγώνας Ελλάδας-Γεωργία και οι αστυνομικές δυνάμεις δεν θα είναι επαρκείς.

Τα αποτελέσματα: Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 82-89, Μακεδονικός-Ολύμπια Λάρισας 56-55, ΑΕΚ-Απόλλων Πάτρας 78-71, Κολοσσός Ρόδου-Μαρούσι 75-77, Πανελλήνιος-Αρης 76-89, ICBS-Ολυμπιακός 77-93, Ηρακλής-Παναθηναϊκός 72-87.

Η 2η αγωνιστική (Τετάρτη 12/10/05): ΑΕΚ-Νικητής Ιωνικός Λαμίας-Λάρισα, Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ-Αρης, Μαρούσι-Μακεδονικός.

Ηρακλής-Παναθηναϊκός 72-87

Με τους Χατζηβρέττα και Σπανούλη να σημειώνουν από 17 πόντους ο καθένας οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι από τον «Γηραιό» και έφτασαν δίκαια στην πρώτη τους νίκη μετά από τρία χρόνια στο «Ιβανώφειο» με 72-87.

Πριν το τζάμπολ του αγώνα η ΚΑΕ Ηρακλής τίμησε τους διεθνείς Διαμαντίδη, Χατζηβρέττα και Σπανούλη, για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Ευρωμπάσκετ της Σερβίας/Μαυροβουνίου.

Στον Παναθηναϊκό ανήκε το πρώτο δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκε με σερί 8-0 μετά το τζάμπολ. Η αναμέτρηση διεκόπη μετά από πρωτοβουλία των διαιτητών, αφού η είσοδος των φιλάθλων του Παναθηναϊκού στο 4ο λεπτό δημιούργησε έκρυθμη κατάσταση και δεν ξανάρχισε εώς ότου να περάσουν οχτώ λεπτά. Υπήρξε νέα διακοπή, όταν ο Ντούσαν Σάκοτα ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, 18-11 υπέρ των «πρασίνων».

Οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού αντέδρασαν θεωρώντας πως ήταν εκπρόθεσμο και οι διαιτητές αποχώρησαν στα αποδυτήρια. Όταν επέστρεψαν στο παρκέ, ο αγώνας ξανάρχισε και μετά από δύο διακοπές το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 23-11.

Μέχρι το ημίχρονο, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αύξησαν τη διαφορά στους 10 πόντους, 37-27. Τα ηνία στο σκοράρισμα πήρε ο Μάικ Μπατίστ και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +22 για τον Παναθηναϊκό, 63-41 στο 30΄. Τυπικής διαδικασίας ήταν η τέταρτη περίοδος.

* Τέσσερα άτομα συνελήφθησαν κατά τη διάρκεια επεισοδίων, μετά τη λήξη του αγώνα μπάσκετ Ηρακλή- Παναθηναϊκού, έξω από το Ιβανόφειο.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 27-37, 41-63, 72-87.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Λευτέρης Κακιούσης): Φέλτον 18, Αθανασιάδης 3 (1), Παναγιωτόπουλος 5, Γιαννουζάκος 2, Χρήστου 2, Στεφάνοβιτς 11, Δέδας 10 (1), Τζένκινς 11, Κούβελας 10

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 10 (1), Λάκοβιτς 9 (3), Παπανικολάου 4, Μπατίστ 10, Φέμερλινγκ 6, Χατζηβρέττας 17, Σπανούλης 17 (1), Σάκοτα 3 (1), Διαμαντίδης 7 (1), Τομάσεβιτς 4.

ICBS-Ολυμπιακός 77-93

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 93-77 του ICBS στη Θεσσαλονίκη.

Οι γηπεδούχοι τίμησαν στο ημίχρονο τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου με την Εθνική ανδρών στο Ευρωμπάσκετ της Σερβίας/Μαυροβουνίου.

Μαχητικότατοι αποδείχτηκαν οι παίκτες του ICBS απέναντι στον ανέτοιμο Ολυμπιακό. Στο 11ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 26-26, αλλά ο Άντρια Ζίζιτς με δύο διαδοχικά καλάθια έδωσε ώθηση στην ομάδα του Πειραιά. Στο ξεκίνημα οι «ερυθρόλευκοι» βασίστηκαν στον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη που σημείωσε 11 πόντους στο ημίχρονο, αλλά και στον Αμερικανό γκαρντ Κουίνσι Λιούις, ο οποίος όμως κάθισε στον πάγκο όμως με τρία φάουλ στο 8ο λεπτό.

Στην άμυνα ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Πετροδημόπουλου. Ο σέντερ του ICBS πέτυχε 12 πόντους στο 20αλεπτο που έληξε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 45-39. Το ICBS συνέχισε να παλεύει και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Ολυμπιακός είχε σίγουρα περισσότερες λύσεις.

Παρά την απουσία του Εουρέλιους Ζουκάουσκας (ενοχλήσεις στη μέση), ο Καζλάουσκας έδωσε εντολή να πηγαίνει η μπάλα στη ρακέτα, κάτι που επέτρεψε στους παίκτες του να οικοδομήσουν μια διαφορά της τάξης των 10 πόντων. Με σθεναρή αντίσταση, το ΙCBS μείωσε σε 57-58 στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά τον Ολυμπιακό έβγαλαν απ τη δύσκολη θέση οι Χατζής και Σχορτσιανίτης για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο, 69-62 υπέρ της ομάδας του Πειραιά.

Στην τελευταία περίοδο, ο Βασιλόπουλος με δύο διαδοχικά τρίποντα έδωσε ώθηση στον Ολυμπιακό, όταν το ICBS μείωσε στους τέσσερις πόντους, 65-69. Οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι και στα τελευταία λεπτά έστειλαν ηχηρό μήνυμα στον αντίπαλό τους για τη διαφορά δυναμικότητας.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 39-45, 62-69, 77-93

ICBS (Νίκος Τσοτσουμάνος): Καρύδας 8 (1), Πανάρας 16 (2), Τσάτοβιτς 5 (1), Σιδηρόπουλος 19 (4), Δεμερτζής, Ψαθάς 5, Πετροδημόπουλος 24 (12ρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιόνας Καζλάουσκας): Έντνι, Παπαμακάριος 6 (2), Αργυρόπουλος 2, Ζίζιτς 16, Λιούις 9 (1), Χατζής 17 (3), Σεϊμπούτις 2, Μπάρλος 8, Βασιλόπουλος 13 (3), Αγαδάκος 4, Σχορτσιανίτης 16.

Κολοσσός Ρόδου-Μαρούσι 75-77

Μετά από ένα δραματικό τέλος, το Μαρούσι επικράτησε με 77-75 του Κολοσσού στη Ρόδο. Ο Φράνκο Νάκιτς ήταν ο μοιραίος παίκτης του Κολοσσού, αφού τέσσερα δεύτερα πριν από τη λήξη αστόχησε σε δύο βολές μετά από φάουλ του Σέκουλιτς και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Αθήνας να φύγει νικήτρια από το νησί των «Ιπποτών».

Περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη εγκαταλείφθηκε η μία κερκίδα, αφού έβγαιναν καπνοί από τους προβολείς και ο αγώνας διεκόπη προσωρινά.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 43-38, 62-62, 75-77

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς): Πανταζόπουλος 11 (3), Παπαδάτος 10 (2), Γκογκίδης 3 (1) Παναγιωταράκος 5, Ντιφάρες 1, Νάκιτς 14 (2), Άλμπερτ 4, Μπράιαντ 12, Μακρής 8 (2), Τσιάκος 7

ΜΑΡΟΥΣΙ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 16 (3), Νικολαϊδης, Μπουντούρης 6 (2), Κυρίτσης 17 (1), Σέκουλιτς 8, Χόμαν 4, Στεφανίδης 6, Κολώκας 9 (1), Καϊμακόγλου 5 (1), Λόλας, Καράγκουτης 6.

Μακεδονικός-Ολύμπια Λάρισας 56-55

Με τους Κέλι και Χαραλαμπίδη να σημειώνουν από 14 πόντους έκαστος, ο Μακεδονικός πήρε την πρόκριση με 56-55 επί της Ολύμπιας Λάρισας στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Μακεδονικός κατάφερε να εκμεταλλευθεί τον παράγοντα έδρα, αν και παρ ολίγον να αιφνιδιαστεί όταν δέχτηκε τέσσερα εύστοχα τρίποντα από την Ολύμπια στην τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς μετατράπηκε σε ντέρμπι, με τους Λαρισαίους να μειώνουν σε 51-47 στο 35. Στα 26΄΄ ο Κέλι ήταν άστοχος σε σουτ, αλλά με φόλοου ο Συμεωνίδης «έγραψε» το 56-54 για τον Μακεδονικό.

Η Ολύμπια Λάρισας είχε άστοχο τρίποντο με τον Κακλαμάνο. Αμέσως μετά ο Νικολαϊδης κέρδισε φάουλ και ευστόχησε στη μία βολή κάνοντας το, 56-55. Ο Μακεδονικός κέρδισε φάουλ με τον Κέλι, ο οποίος αστόχησε στις βολές, ενώ ο Μέισον στην τελευταία προσπάθεια αστόχησε σε δίποντο για την Ολύμπια Λάρισας και ο Μακεδονικός «σφράγισε» την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-26, 41-38, 56-55.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γιώργος Καλαφατάκης): Κέλι 14, Χαραλαμπίδης 14 (3), Καράμπουλας 4, Τότσιος 4, Μπράουν 10, Σιμεωνίδης 8, Γκιζογιάννης 2, Καραποστόλου, Δαλιάρης, Πέτρουλας

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Μέισον 12 (2), Νικολαϊδης 14 (3), Παπαβασιλείου, Λάππας 5, Αποστολίδης, Κακλαμάνος, Τριχόπουλος, Γιόνζεν, Χαρισμίδης 7, Σέινφελντ 4, Στιούαρτ 9 (1)

ΑΕΚ-Απόλλων Πάτρας 78-71

Παρά την σθεναρή αντίσταση που συνάντησε από τον Απόλλωνα Πατρών, η ΑΕΚ επικράτησε 78-71 στο κλειστό του Γαλατσίου και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Η «Ένωση» διατήρησε ελαφρύ προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ σε ορισμένα διαστήματα η διαφορά έφτασε και τους 10 πόντους (55-45 και 62-52). Κορυφαίοι για την ομάδα του πρωταθλητή Ευρώπης, Μιχάλη Κακιούση, ήταν οι Χάτζατζ, Καλαμπόκης και Κόπενραθ που σημείωσαν 18, 16 και 14 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από τους Πατρινούς του Ντάρκο Ρούσο, ξεχώρισε ο Εϊμπραμς με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 39-29, 62-50, 78-71

ΑΕΚ (Λευτέρης Κακιούσης): Ταμίρ 4 (1), Χάτζατζ 18 (3), Ρίματς 7 (1), Πελεκάνος 2, Παντελιάδης 2, Μαγκουνής, Καλαμπόκης 16 (2), Αθανασούλας, Κόπενραθ 14, Μπουρούσης, Παπαϊωακείμ 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Ντάρκο Ρούσο): Καυκής 2, Εκινέ 2, Κουμπουρας 2, Γεωργαλής 7 (1), Πέττας 2, Λιαδέλης 9 (1), Τσάκιτς 6, Τζούριτς 12, Χαρίσης 9 (1), Εϊμπραμς 20 (1).

Πανελλήνιος-Άρης 76-89

Τον ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει στην Πυλαία ο Aρης που κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το κλειστό της Κυψέλης επικρατώντας με 89-76 του Πανελληνίου για την 1η ημέρα της Β φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με κορυφαίο τον Ράιαν Στακ που πέτυχε 21 πόντους και άξιους συμπαραστάτες τους Πάντιους και Κουλ, ο Άρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Ο Πανελλήνιος ηττήθηκε εξαιτίας της έλλειψης πίεσης στην άμυνα, όπως αποδεικνύουν και οι 89 πόντοι που δέχτηκε, ενώ στην επίθεση δεν είχε σε καλή μέρα τους Πέιτζ και Τόμας.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ακολουθούν μέχρι το 15-18, αλλά στη συνέχεια ο Άρης πάτησε γκάζι και με κορυφαίο τον Κουλ αύξησε τη διαφορά στους 7 πόντους, 37-44. Πάντιους και Στακ πήραν τον Aρη στους ώμους τους και εκτόξευσαν τη διαφορά στους +19 πόντους, 87-68 στο 38ο λεπτό. Ο Νταμίρ Μουλαομέροβιτς ήταν απελπιστικά μόνος για τους ηττημένους, έστω κι αν ο Μασλαρινός έδωσε τον καλύτερό του εαυτό.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 41-45, 56-71, 76-89

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Κώστας Πετρόπουλος): Μουλαομέροβιτς 15 (2), Κανταρτζής 7 (1), Τσαλδάρης, Μασλαρινός 14 (2), Σακελλαρίου 5 (1), Πέιτζ 13 (1), Τόμας 4, Τσόπης 5, Γκούλιας 10, Πασχάλης 3, Τσαμάτος

ΑΡΗΣ (Ηλίας Ζούρος): Καστλ 12 (2), Σιγάλας 5 (1), Ορφανός, Καμπερίδης, Σκοτ 10 (3), Χαριτόπουλος 4, Ασημακόπουλος 3 (1), Φρίμαν 2, Πάντιους 19 (1), Καραδολάμης, Στακ 21 (2), Κουλ 13