Τετάρτη 01 Μαϊου 2024
Ο Παναθηναϊκός νίκησε 66-65 την ΑΕΚ στο επαναληφθέν ματς

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 66-65 - κεκλεισμένων των θυρών - στο κλειστό των Ανω Λιοσίων, στον αγώνα που επαναλήφθηκε λόγω λάθους της χρονομέτρησης στο ματς που είχε γίνει για την 12η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

66

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 66-65 – κεκλεισμένων των θυρών – στο κλειστό των Ανω Λιοσίων, στον αγώνα που επαναλήφθηκε λόγω λάθους της χρονομέτρησης στο ματς που είχε γίνει για την 12η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Ο Σλοβένος πλέι μέικερ Γιάκα Λάκοβιτς σημείωσε τους επτά τελευταίους πόντους των νικητών (17π. συνολικά) και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, που είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι.

Με τη 15η νίκη του σε 19 αναμετρήσεις ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 34 βαθμούς και πλησίασε στον έναν βαθμό το πρωτοπόρο Μαρούσι.

Ο Παναθηναϊκός ήταν η καλύτερη ομάδα στο παρκέ αμέσως μετά το τζάμπολ της αναμέτρησης. Με εκπληκτική άμυνα, οι πρωταθλητές Ελλάδας υποχρέωσαν τους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη να υποπίπτουν σε διαδοχικά λάθη, κάτι που έδωσε δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να βγουν σε διαδοχικούς αιφνιδιασμούς.

Ο Λάκοβιτς ήταν ο κύριος εκφραστής στην επίθεση για τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά και έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα 11 πόντων, 27-16.

Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ ανταπάντησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που χρησιμοποιούσε έως εκείνη τη στιγμή ο Παναθηναϊκός, βελτιώνοντας δηλαδή την άμυνά της ενώ βγήκε σε αιφνιδιασμούς και μείωσε σε 26-31, με κάρφωμα του πολύ καλού Σέκουλιτς (τραυματίστηκε και βγήκε πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος) δύο περίπου λεπτά πριν το ημίχρονο.

Η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι, ο αρχηγός Νίκος Χατζής μετρούσε 6 πόντους με 2 τρίποντα, ο Ζήσης επίσης 6π. και με τον Τζένκινς να φτάνει τους 10 προσωπικούς πόντους με εύστοχο τρίποντο, έγραψε το 31-31, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Κώστας Τσαρτσαρής σε θέση «4» σημείωσε τους επτά από τους 11 πόντους του Παναθηναϊκού μετά το ημίχρονο και οι «πράσινοι› οικοδόμησαν διαφορά 8 πόντων, 47-39. Ζήσης, Τζένκινς και Γλυνιαδάκης μετέτρεψαν και πάλι σε ντέρμπι την αναμέτρηση και η «Ενωση» με επιμέρους σκορ 10-2 ισοφάρισε 49-49 με τρίποντο του Νίκου Ζήση στο 27ο λεπτό.

Οι δύο αντίπαλοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν καλάθι για τρία λεπτά και στο 30 ο ηλεκτρονικός πίνακας – στο άδειο από φιλάθλους κλειστό των Ανω Λιοσίων – είχε κολήσει στο 49-49. Ο Σλοβένος πλέι μέικερ Λάκοβιτς ανέλαβε να… ξεκολλήσει τον ηλεκτρονικό πίνακα με εύστοχο σουτ τριών πόντων, 51-49.

Ο Κώστας Τσαρτσαρής συνέχισε να είναι ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού και αύξησε σε 15 τους προσωπικούς του πόντους και οι «πράσινοι› προηγήθηκαν 56-51, πέντε λεπτά ακριβώς πριν τη λήξη. Ο Φώτης Κατσικάρης αποφάσισε να ρίξει και πάλι το Χόρας Τζένκινς στο παρκέ σε ρόλο οργανωτή, ενώ Ταπούτος και Σέκουλιτς αποτελούσαν τη φροντ λάιν των «κιτρινόμαυρων› στα τελευταία δραματικά λεπτά.

Ο Χατζηβρέττας έδωσε αέρα τριών πόντων, 59-56, στον Παναθηναϊκό, αλλά ο αρχηγός της ΑΕΚ Νίκος Χατζής έφερε και πάλι την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής, 59-58 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Ομως στη συνέχεια, ο Λάκοβιτς σηκώθηκε με «ψυχρό αίμα» από τα 6.25 και έγραψε το 62-58 την πλέον κρίσιμη στιγμή.

Ο Τζένκινς με δύο στις δύο βολές διόρθωσε προηγούμενό του λάθος, όταν γλίστρησε στερώντας από την ομάδα του το δικαίωμα να ολοκληρώσει την επίθεση και μείωσε σε 60-62.

Ο Λάκοβιτς επίσης από τη γραμμή του φάουλ ξανάδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 64-60 στον Παναθηναϊκό, αλλά ο Νίκος Ζήσης δε δίστασε να σηκωθεί από τα 6.25 και καθώς η μπάλα κατέληξε μέσα στο διχτάκι, η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο, 63-64 και όλα ήταν ανοιχτά.

Οκτώ δεύτερα πριν το τέλος όμως ο Γιάκα Λάκοβιτς κλήθηκε και πάλι να πάρει θέση στη γραμμή του φάουλ και σημειώνοντας τον έβδομο συνεχόμενο πόντο του έδωσε τη χαριστική βολή στην αντίπαλό του, 66-63.

Ο Τζένκινς μείωσε με δύο στις δύο ελεύθερες βολές σε 66-65, αλλά πλέον δεν υπήρχε χρόνος. Σύμπτωση; Ο πρώτος αγώνας είχε λήξει 67-65 πάλι υπέρ του Παναθηναϊκού!

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 31-31, 49-49, 65-66

ΑΕΚ: Λόλις 5, Ζήσης 12 (2), Ταπούτος 2, Χατζής 11 (2), Τζένκινς 18 (2), Γλυνιαδάκης 3, Τσιάρας 2, Σέκουλιτς 12, Παπαϊωακείμ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 1, Καλαϊτζής 2, Παπανικολάου, Λάκοβιτς 17 (3), Μπατίστ 6, Χατζηβρέττας 11 (1), Μίντλετον 12, Τσαρτσαρής 15 (1), ΜακΝτόναλντ 2