63

Ενα φαινομενικά εύκολο απόγευμα, κατέληξε δραματικό για την ΑΕΚ που νίκησε τελικά 3-2 την Προοδευτική. Η ομάδα του Γιάννη Παθιακάκη προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, αλλά οι βυσσινί δεν παρέδωσαν τα όπλα μειώνοντας δύο φορές το σκορ.

Ο Βούλγαρος Πέτκοφ άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με ένα ακόμη απευθείας χτύπημα φάουλ. Τα τέρματα της ΑΕΚ ζευγάρωσε έξι λεπτά αργότερα ο Λάκης.

Ο Καζάντζης όμως έβαλε την Προοδευτική στο κυνήγι της έκπληξης, όταν μείωσε νωρίς-νωρίς σε 2-1, πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους.

Η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στα δύο γκολ όταν στο 63ο λεπτό, ο Φουντουλάκης ανέτρεψε τον Ντέμη Νικολαΐδη. Ο κυνηγός της Ενωσης ευστόχησε στο πέναλτι αλλά η Προοδευτική απάντησε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Τόγια, που εκμεταλλεύτηκε λανθασμένη πάσα του Καψή.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, οι γηπεδούχοι δεν απέφυγαν το άγχος, καθώς η Προοδευτική πίεζε για την ισοφάριση.

Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος Καζάντζης έχασε την καλύτερη ευκαιρία στο 74ο λεπτό, όταν με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ατματζίδη.