Θρίαμβος της Νάπολι κόντρα στην Λίβερπουλ (2-0)

Οι παρτενοπέι πέτυχαν μεγάλη νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης με 2-0. Στο 0-0 η Μπαρτσελόνα με τη Ντόρτμουντ στο Βεστφάλεν, ενώ η Βαλένθια νίκησε την Τσέλσι στο Λονδίνο με 1-0

Η Νάπολι πέτυχε τη νίκη της βραδιάς στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ καθώς οι παρτενοπέι επικράτησαν της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Λίβερπουλ με 2-0 στο Σαν Πάολο.

Η ιταλική ομάδα προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Μέρτενς στο 82’ (πέναλτι) και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιορέντε διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τη Νάπολι.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Βαλένθια, επικρατώντας της Τσέλσι με 1-0, με την αγγλική ομάδα να χάνει μάλιστα πέναλτι τρία λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Ροντρίγκο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 74′ και ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στους Ισπανούς.

Η Μπαρτσελόνα κοντραρίστηκε με τη Ντόρτμουντ επί γερμανικού εδάφους με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0, στο μοναδικό παιχνίδι της αποψινής πρώτης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ που δεν σημειώθηκε γκολ.

Θα πρέπει επίσης να σταθεί κάποιος στην εντυπωσιακή νίκη που πέτυχε η Λειψία, καθώς η γερμανική ομάδα νίκησε την Μπενφίκα στο Ντα Λουζ με 2-1, κάνοντας το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στην διοργάνωση.

Εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα της Σάλτσμπουργκ στην κορυφαία διοργάνωση σε επίπεδο συλλόγων, καθώς η αυστριακή ομάδα συνέτριψε την Γκενκ με 6-2. Το αξιοσημείωτο μάλιστα είναι πως η Σάλτσμπουργκ πέτυχε πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Τέλος ο Άγιαξ πέρασε ένα… ήσυχο βράδυ κόντρα στην Λιλ, καθώς επικράτησε της γαλλικής ομάδας με 3-0.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

Νάπολι – Λίβερπουλ 2-0 (82′ Μέρτενς πεν., 92′ Γιορέντε)

Σάλτσμπουργκ – Γκενκ 6-2  (2′, 34′, 45′ Χάαλαντ, 36′ Τσαν, 45′ Ζομποζλάι, 62′ Ούλμερ – 40′ Λουκούμι, 52′ Σαμάτα)

6ος όμιλος

Ιντερ – Σλάβια Πράγας 1-1 (90′ Μπαρέλα – 63′ Ολαγίνκα)

Ντόρτμουντ – Μπαρτσελόνα 0-0

7ος όμιλος

Λιόν – Ζενίτ 1-1 (50′ Ντεπάι πεν. – 41′ Αζμούν)

Μπενφίκα – Λειψία 1-2 ( 84′ Σεφέροβιτς – 69′, 78′ Βέρνερ)

8ος όμιλος

Τσέλσι – Βαλένθια 0-1 (74′ Ροντρίγκο)

Αγιαξ – Λιλ 3-0 (18′ Πρόμες, 50′ Αλβάρες, 62′ Ταλιαφίκο)

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.