Ρεν – Τότεναμ 2-2 – «Κόλλησαν» στη Γαλλία οι Λονδρέζοι

Ματσάρα στη Γαλλία ανάμεσα στις Ρεν και Τότεναμ να μένουν στο 2-2. Νίκες για Γάνδη, Σλάβια Πράγας, Φιτέσε και ΛΑΣΚ.

Από τα ματς που ξεκινούσαν στις 19:45 για την 1η αγωνιστική του Europa Conference League, τα βλέμματα πέφταν στην Γαλλία και στην αναμέτρηση ανάμεσα στην Ρεν και την Τότεναμ για τον 7ο όμιλο. Τις πρώτες νίκες στη διοργάνωση σημείωσαν οι Λίντσερ, Γάνδη, Σλάβια Πράγας και Φιτέσε. Στο «μηδέν» έμεινε η Ομόνοια με την Καιράτ Αλμάτι και η Βασιλεία με την Καραμπάγκ.

Ρεν-Τότεναμ 2-2

Οι Γάλλοι υποδέχθηκαν τους Spurs στο Roazhon Park, με τους Άγγλους να ανοίγουν το σκορ στο 11ο λεπτό, χάρη σε αυτογκόλ του Λοΐκ Μπαντέ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και ισοφάρισαν με τον Φλαβιάν Τε να κάνει το 1-1 στο 23′.

Στο δεύτερο μέρος ο Γκαετάν Λαμπόρντ σκόραρε ξανά για τη Ρεν και έκανε το 2-1 στο 72ο λεπτό, ολοκληρώνοντας έτσι την ανατροπή. Οι Λονδρέζοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και 4 λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον Χόιμπεργκ για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ελσίνκι-Λίντσερ 0-2

Εύκολη νίκη για τους Αυστριακούς στην Φινλανδία με γκολ των Μαρέσιτς και Μονσάιν στο 17ο και 89ο λεπτό της αναμέτρησης αντίστοιχα.

Φλόρα Ταλίν-Γάνδη 0-1

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η Γάνδη στην Εσθονία επικρατώντας της Φλόρα Ταλίν με 1-0 με γκολ του Λέμαϊτς στο 54’.

Σλάβια Πράγας-Ούνιον Βερολίνου 3-1

Τεράστια νίκη των Τσέχων επί της Γερμανικής Ούνιον, μπαίνοντας με το δεξί στην διοργάνωση. Ο Μπα στο 18’ άνοιξε το σκορ για την Σλάβια, με το έργο της Ουνιόν να γίνεται ακόμη πιο δύσκολο, όταν στο 40’ ο Τζέκελ άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες καθώς δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 70’ ο Μπέρενς έφερε το ματς στα ίσα, με τον Κούχτα στο 84’ να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Σλάβια και τον Σραντζ στο 88’ να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Μούρα-Φίτεσε 0-2

Εύκολη νίκη για τους Ολλανδούς στην Σλοβενία επικρατώντας με 2-0 της Μούρα. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους ο Τρόνσταντ στο 30’ και ο Νταρφαλού στο 69′.

Καιράτ Αλμάνι-Ομόνοια 0-0

Καλύτεροι οι Κύπριοι δημιουργώντας σωρεία ευκαιριών, δεν μπόρεσαν όμως να φύγουν με τους 3 βαθμούς της νίκης από την Αρμενία.

Καραμπάγκ-Βασιλεία 0-0

Οι δυο ομάδες κόλλησαν στο μηδέν σε ένα παιχνίδι που είχε φάσεις άλλα έλειψε μόνο το γκολ.

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.