Νέα νίκη του Αστέρα (2-1)

Μετά το πρωτάθλημα, οι Αρκάδες νίκησαν τον Απόλλωνα και στο Κύπελλο αυτή την φορά με 2-1

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε τον Απόλλωνα με 2-1 για την φάση των ομίλων του Κυπέλλου με τους Αρκάδες να πετυχαίνουν δεύτερη νίκη επί της Ελαφράς Ταξιαρχίας σε διάστημα λίγων ημερών. Θυμίζουμε ότι είχε προηγηθεί η επικράτηση του Αστέρα στο ματς πρωταθλήματος, με σκορ 2-0.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές στην σύνθεση τους, σε σχέση με τον αγώνα πρωταθλήματος και το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0. Οι Αρκάδες κατάφεραν τελικά ν’ ανοίξουν το σκορ με γκολ που πέτυχε ο Ορτέγκα στο 68′. Η ομάδα της Ριζούπολης που ήταν καλύτερη απ’ ότι στο παιχνίδι πρωταθλήματος, έφτασε στην ισοφάριση με σκόρερ τον Τζανετόπουλο (75′) αλλά ο Αστέρας κατάφερε να πάρει τη νίκη χάρη σε γκολ του Βαλιέντε, τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα.

Θα πρέπει εδώ να σημειωθεί ότι ο Μανιάς έχασε πέναλτι στο 78′ (απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα, Βάσιτς) αλλά αυτό δεν στοίχισε στην ομάδα της Τρίπολης.

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Ορτέγκα (83′ Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Μουνάφο, Μπελόκ, Τσιλιανίδης (61′ Φερνάντεθ), Καλτσάς, Ρόλε (61′ Μανιάς), Δουβίκας.

Απόλλωνας: Βάσιτς, Στάθης, Οριχβέλα, Λούκις, Βαφέας, Τζανετόπουλος, Κλοντιάν, Ελ Χέλβε (60′ Γκαρός), Αλμέιδα Πέντρο (46′ Γκονζάλες), Σικαμπάλα, Βάρκας (73′ Ακόστα).

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.