Δευτέρα 20 Μαϊου 2024
Μονακό – Φενέρμπαχτσε 79-80: Ο Καλάθης έστειλε τους Τούρκους στο Final Four – Με Παναθηναϊκό στον ημιτελικό

Η Φενέρ με ένα τρίποντο του Νικ Καλάθη επικράτησε με 80-79 της Μονακό και εκλεισε μια θέση στο Final Four του Βερολίνου – Η τουρκική ομάδα θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά.

Το πρώτο break σε GAME 5 στην ιστορία της Euroleague είναι γεγονός. Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Μονακό με 80-79 στο Πριγκιπάτο, έκανε το 3-2 στην σειρά των play-offs και προκρίθηκε στο Final Four.

Ο Νικ Καλάθης ήταν αυτός που έκρινε το ματς, καθώς με ενα τρίποντο λίγο πριν την εκπνοή «απάντησε» στο 79-77 του Τζέιμς και διαμόρφωσε το τελικό 80-79, με τους Τούρκους να παίρνουν το «εισιτήριο» για το Βερολίνο.

Εκεί η ομάδα του Γιασικεβίτσιους θα αντιμετωπίσει στο ημιτελικά τον Παναθηναϊκό.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, οι οποίες δυσκολεύονταν να βρουν τη σύνδεσή τους με το καλάθι στα πρώτα λεπτά, πραγματοποιώντας αρκετά . Η Φενέρ ξεκίνησε με ένα μικρό προβάδισμα (2-6), ωστόσο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 20λέπτου το προβάδισμα ήταν στα χέρια των Μονεγάσκων. Μοτιεγιούνας και Οκόμπο έδιναν λύσεις στη Μονακό την ώρα που η Φενέρμπαχτσε απαντούσε με τον Σεστίνα. Σκορ ημιχρόνου ήταν 40-35, με την Φενέρ να βρίσκει απαντήσεις στο σκοράρισμα με τις εμπνεύσεις των Γκούντουριτς και Γουίλμπεκιν.

Το σύνολο του Γιασικεβίτσιους μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και πήρε προβάδισμα στο 26′ με τρίποντο του Χέιζ-Ντέιβις (47-48). Με ένα σερί 8-0 η Μονακό απάντησε και βρέθηκε στο +7 (55-48). Το τρίποντο του Μπιμπέροβιτς έστειλε ξανά το παιχνίδι στο καλάθι (55-53) και όλα έδειχναν ότι το ματς θα κρινόταν στο φινάλε. Ένα νέο τρίποντο του Μπιμπέροβιτς έφερε τη Φενέρ σε θέση οδηγού στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου (55-56).

Μεγάλες μάχες διαδραματίστηκαν στην τελευταία περίοδο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να παλεύουν με πάθος για την πρόκριση στο Final Four. Ενώ η Φενέρ είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου, Τζέιμς και Οκόμπο ανέλαβαν δράση σε κομβικό σημείο και έβαλαν τη Μονακό μπροστά (68-67 στο 39′). Με το σκορ στο 70-70, ο Οκόμπο αστόχησε στο τελευταίο σουτ της Μονακό και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το παιχνίδι, όπως αναμενόταν ήταν στην κόψη του ξυραφιού και στην παράταση. Ο Νικ Καλάθης ανέλαβε δράση όταν η μπάλα έκαιγε και με δύο τρίποντα χάρισε τη νίκη στη Φενέρ. Αρχικά ισοφάρισε ένα λεπτό πριν το τέλος (77-77) και στη συνέχεια διαμόρφωσε το τελικό σκορ με νέο σουτ από την περίμετρο, 19.4″ πριν το φινάλε (79-80).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 40-35, 55-56, 70-70, 79-80 (παρ.).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 15 (0/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόιντ 5 (2 ριμκπάουντ, 3 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 5 (3 ριμπάουντ), Μπράουν 3, Ντιαλό 10, Κορνελί, Τζαϊτέ, Μοτιεγιούνας 16 (7 ριμπάουντ), Ουαταρά, Στραζέλ, Χολ 5, Τζέιμς 20 (3/5 τρίποντα)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 6 (4 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 14 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Σανλί, Παπαγιάννης 6, Χέιζ-Ντέιβις 7, Μπιμπέροβιτς 13 (5 ριμπάουντ), Πιέρ 2, Γκούντουριτς 10 (3 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ, Καλάθης 14 (6 ριμπάουντ), Μαντάρ, Σεστία 8

Ο «Superman» Ποντένσε έκλεισε εισιτήριο για τις 25 Ιουλίου, ο Ολυμπιακός όμως θέλει Ευρώπη στις… 25 Σεπτέμβρη (vids)

Ο Ντανιέλ Ποντένσε ανάγκασε τη Λεωφόρο να υποκλιθεί στο ταλέντο του και έκανε ήδη μια… δουλειά για τον Ολυμπιακό. Αλλά…