Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2024
Η Χίος νίκησε στα πέναλτι τη Βουλιαγμένη και ισοφάρισε σε 1-1

Το Σάββατο στο κολυμβητήριο του Λαιμού θα κριθεί η πρόκριση στον τελικό, όπου περιμένει ο Ολυμπιακός

Με πρωταγωνιστή έναν τρομερό Φίλιππο Καραμπέτσο, η Χίος νίκησε 10-7 στα πέναλτι τη Βουλιαγμένη, στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι-οφ της Α1 υδατοσφαίρισης Ανδρών, και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά.

Η πρόκριση στους τελικούς, όπου βρίσκεται ήδη ο Ολυμπιακός, θα κριθεί σε τρίτο και αποφασιστικό ματς, που θα γίνει το Σάββατο (19/5, 15:30) στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Η Χίος θριάμβευσε σε ένα παιχνίδι στο οποίο δεν πέρασε ποτέ μπροστά στο σκορ (στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης)! Ο ΝΟΒ είχε ένα μικρό προβάδισμα 1-2 τερμάτων, οι γηπεδούχοι κατάφεραν κάποιες φορές να ισοφαρίσουν, αλλά έμειναν για περίπου έντεκα λεπτά “άσφαιροι” στο δεύτερο ημίχρονο και το 5-7 έδειχνε να “γέρνει την πλάστιγγα” προς το μέρος της Βουλιαγμένης.

Οι νησιώτες, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Ο Τεσάνοβιτς μείωσε, ο Καραμπέτσος απέκρουσε πέναλτι και ο Παπούκας ισοφάρισε σε 7-7, 2΄41΄΄ πριν τη λήξη.

Στο υπολειπόμενο διάστημα δεν άλλαξε κάτι και το ματς οδηγήθηκε στη “ρώσικη ρουλέτα”, όπου ο Καραμπέτσος είχε 3/3! Ο πολύπειρος τερματοφύλακας έπιασε τα πέναλτι των Γκιουβέτση, Σολανάκη και Καπότση, οι παίκτες της Χίου αντίθετα ήταν απόλυτα εύστοχοι και έφτασαν στη νίκη με 10-7.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-3, 1-2, 2-0

Στα πέναλτι: 3-0